Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Budeme jednat o míru, ale Zelenského u moci nenecháme, řekl Lavrov v OSN

Svět

  20:52
Rusko je připraveno k jednáním o míru, ale nikoliv k setrvání současného ukrajinského režimu u moci, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na zasedání Rady bezpečnosti OSN. Ukrajina se pod vedením prezidenta Volodymyra Zelenského postavila vpádu ruských vojsk a už téměř dva roky se brání ruské agresi. Západ poskytuje zemi vojenskou a další pomoc.

„Nikdy jsme neodmítali a vždy jsme zůstávali připraveni k jednání. Ale ne k jednáním o setrvání pohlavárů kyjevského režimu a o jejich fantaziích, ale o překonání dědictví destruktivního desetiletého rozkrádání země a násilí vůči jejím národům,“ prohlásil Lavrov podle ruských tiskových agentur.

Lavrov podle stanice BBC obvinil Západ, že se snaží dotlačit Kyjev k další eskalaci konfliktu a nevyvíjí žádné úsilí ohledně ukončení jeho „horké fáze“.

Takový ruský přístup je nepřijatelný pro Ukrajinu a její spojence, nicméně Lavrov vybídl ostatní členy RB OSN, aby vyslechli ruské stanovisko, „dokud je ještě čas“, dodala BBC.

Připomněla, že Zelenskyj opakovaně prohlašoval, že jednání s Moskvou jsou možná pouze po úplném stažení ruských vojsk z území Ukrajiny v jejích mezinárodně uznaných hranicích.

Válka na Ukrajině

Ruský deník Kommersant připomněl, že jednání mezi Ruskem a Ukrajinou začala několik dní po ruské invazi v roce 2022, ale Ukrajina rozhovory opustila v květnu téhož roku. Po anexi dalších čtyř ukrajinských oblastí v září 2022 podepsal Zelenskyj dekret zakazující jednat s Ruskem, dokud v jeho čele bude Vladimir Putin.

Kyjev ukončil jednání s Rusy na jaře 2022 poté, co po ústupu ruských vojsk od Kyjeva vyšla najevo zvěrstva spáchaná ruskými vojáky v okupovaných městech a obcích v okolí ukrajinské metropole.

Symbolem válečných zločinů, z nichž jsou podezřelí Rusové, se stalo město Buča, kde zabití civilisté leželi na ulicích a další stovky těl byly nalezeny v hromadných hrobech. Kromě toho mezinárodní justice vydala na Putina zatykač kvůli podezření z odvlečení tisíců ukrajinských dětí do Ruska.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...