Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Wagnerovce vede opět muž jménem Prigožin. Velení převzal syn Pavel

Příslušník wagnerovců vzdává hold Jevgeniji Prigožinovi a Dmitriji Utkinovi u památníku v Novosbirsku. (27. srpna 2023) foto: Profimedia.cz

Velitelem Wagnerovy žoldnéřské skupiny se stal Pavel Prigožin, syn jejího zakladatele Jevgenije Prigožina, který v srpnu zahynul při leteckém neštěstí. Ruská skupina známá svou účastí v bojích na Ukrajině rovněž obnovila nábor a bude nově zařazena pod ruskou národní gardu, uvedl ve středu ruský deník Kommersant s odvoláním na lokální média.
  20:06

Pětadvacetiletý Pavel Prigožin se stal šéfem jednotky národní gardy, kam členové Wagnerovy skupiny přešli po Prigožinově smrti, uvedl portál 59.ru, který se odvolává na prohlášení člena skupiny ve městě Perm. Ten také potvrdil dřívější informace o tom, že skupina obnovila nábor členů. Oproti dřívějšku mezi nimi nebudou moci být žádní lidé ve výkonu trestu.

Členové Wagnerovy skupiny měli významný podíl na dobytí dlouho obléhaného východoukrajinského města Bachmut na jaře tohoto roku. Neochota Jevgenije Prigožina podřídit Wagnerovu skupinu velení některé z vojenských struktur ruského státu předcházela v červnu neúspěšnému pokusu žoldnéřské skupiny o ozbrojenou vzpouru.

V srpnu pak Prigožin zahynul spolu s dalšími členy vedení skupiny při pádu letadla nedaleko Moskvy. Příčina není jasná. Na internetu se však kvůli Prigožinovým sporům s ruským diktátorem Vladimirem Putinem nejvíce spekulovalo o tom, že letoun byl sestřelen nebo že na jeho palubě explodovala bomba. Mluvčí ruského prezidenta jako „absolutní lež“ ovšem odmítl podezření Západu, že Prigožin byl zabit na příkaz z Kremlu.

Sám Prigožin za svého života tvrdil, že jeho syn v osmnácti letech absolvoval povinnou vojenskou službu a měsíc po jejím skončení odjel do války v Sýrii. Podle něj bojoval i v dalších konfliktních oblastech včetně ukrajinského Donbasu. Pavlu Prigožinovi také odkázal téměř veškerý svůj majetek, připomněl portál The Moscow Times.

Autoři: ,

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...