Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Wagnerovci se zapojili do hromadné potyčky v Čeljabinsku, zněla i střelba

Svět

  21:09
Na ruských sociálních platformách se během víkendu rozšířilo video, které ukazuje potyčku na ulici v ruském Čeljabinsku na Uralu. Dvě skupiny mužů tam spolu bojovaly, někteří z nich i stříleli. Podle ruských médií někteří byli členové žoldnéřské Wagnerovy skupiny. Ruský Investigativní výbor vyšetřuje případ jako případ kriminálního „výtržnictví“.

Na záběrech je vidět ležící muž, kterého bijí další muži. Někteří jsou v maskáčích, mají na sobě roušky či nesou pálky.

Zatímco bití pokračuje, přijedou auta, z kterých vystoupí další muži v černém oblečení. Útočníci začnou prchat. Noví příchozí na ně střílejí. Obě skupiny spolu bojují. Na videu je vidět mimo jiné auto, které naráží do dvou mužů.

Není jisté, jaká byla přesně příčina násilností. Podle ruských médií spor vznikl kvůli milostnému trojúhelníku mezi ženou, vojákem a příslušníkem Wagnerovy vojenské skupiny.

Telegramový účet Baza tvrdí, že osmnáctiletý Roman zmlátil jednadvacetiletého Artjoma, když ho viděl s jeho expřítelkyní, osmnáctiletou Angelinou. Podle Bazy Angelina zavolala svého otce, bývalého člena Wagnerovců, který na scénu přivedl i své přátele.

Místní zpravodajský portál 74.ru zmiňuje příspěvek na sociální síti od ženy, podle které dva mladí muži usilovali o Angelinu, která je oba odmítla. 74.ru cituje též bývalého člena Wagnerovců, podle něhož konflikt začal, když dva lidi vystřelili z neletální (nesmrtící) zbraně na příslušníka žoldnéřské skupiny a jeho přítelkyni.

„Nechtěli nikoho zabít, jen potrestat. Ale namísto toho, aby zavolali policii, příbuzní těch ničemů zavolali své přátele. Ti dorazili se zbraněmi, bojovými,“ uvedl bývalý Wagnerovec.

„Ti, kteří byli zapojeni do konfliktu, vystřelili z traumatických (neletálních) zbraní na své oponenty na základě vzájemného nepřátelství,“ uvedl bez bližších podrobností Investigativní výbor. Podle něj potřebovaly některé oběti zdravotnické ošetření.

Policie oznámila, že zadržela všechny jedince zapojené do konfliktu. Podle nepotvrzených zpráv ale strážci zákona zadrželi jen tři muže, přičemž všichni jsou údajně členy Wagnerovců.

Wagnerovce Rusko využívalo v bojích na Ukrajině, hráli důležitou roli při dobytí Bachmutu. Po nevydařeném puči svého šéfa Jevgenije Prigožina, který o dva měsíce později zemřel při pádu soukromého letadla, se z ní většina stáhla. Žoldáci bojující na ukrajinské frontě se tehdy buď začlenili do ruské armády, nebo se přesunuli do Běloruska.

Skupina nabrala řadu nových členů ve věznicích, kdy jim za účast ve válce slibovala výměnou svobodu. Po návratu z fronty někteří z nich páchali ve svých domovských městech a vesnicích násilnosti, včetně brutálních vražd.

Autor:

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...