Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Svět

Šéf ruské okupační správy hájil deportace Ukrajinců. Jinak by je zabili

Šéf okupační správy Záporožské oblasti Jevgenij Balickij při setkání s ruským prezidentem Vladimir Putinem (23. srpna 2023) foto: Profimedia.cz

Ruský gubernátor okupované Záporožské oblasti Jevgenij Balickij otevřeně připustil, že Rusové deportují ty Ukrajince, kteří protestují proti ruské invazi. Všímá si toho Institut pro studium války (ISW), podle něhož Balickij též přímo naznačil popravy Ukrajinců. Gubernátor sám přiznal, že Ukrajinci čelí hrozbě vraždy ze strany proruských občanů.
  11:12aktualizováno  13:18

V rozhovoru z 20. února Balickij uvedl, že ruské okupační úřady „vyhostily velký počet rodin“, které nepodporovaly „speciální vojenskou operaci“ neboli ruskou válku na Ukrajině. Důvodem k vyhoštění též byly „urážky“ Ruska, včetně jeho vlajky, hymny nebo prezidenta Vladimira Putina.

Podle ISW lze tyto kroky považovat za válečné zločiny. Gubernátor je přesto ospravedlňoval, že byly ve prospěch ukrajinských rodin, protože úřady by se s nimi jinak museli vypořádat ještě „tvrdším“ způsobem, případně by je zabili jiní, proruští občané.

Balickij tvrdí, že okupační orgány poskytly deportovaným rodinám možnost odejít. Přiznal, že některé vyhnali násilím poté, co jim na hranicích dali láhev s vodou.

Podle Balického musely okupační orgány v některých případech přistoupit „k extrémně tvrdým rozhodnutím, o kterých nebudu mluvit“. Podle ISW tím pravděpodobně naznačil možné popravy ukrajinských občanů.

Ukrajinská i západní média od počátku války přinášejí mnohá svědectví tyranského a vražedného jednání ruských a proruských sil na okupovaném území vůči odpůrcům invaze či komukoliv, kdo se okupantům jednoduše znelíbí.

Kyjev a Západ obviňují Rusko, že páchá genocidu na ukrajinském obyvatelstvu a násilnou rusifikací se snaží vymýtit jakékoliv vnímání Ukrajiny jako samostatného národa. Moskva otevřeně zpochybňuje Ukrajinu jako národ.

„Balického ochota ve zveřejněném rozhovoru otevřeně debatovat o nezákonném zacházení ruských okupačních orgánů s ukrajinskými občany a dokonce je obhajovat zdůrazňuje, do jaké míry ruské orgány takovou politiku podporují a prosazují,“ poukazuje ISW.

Místopředseda ruské bezpečnostní rady a bývalý ruský prezident a premiér Dmitrij Medveděv prohlásil, že „čekatelé“ na okupovaných územích, kteří doufají v návrat ukrajinské armády, by měli být posláni do gulagu. „Měli by být identifikováni a potrestáni, posláni na Sibiř na převýchovu do táborů nucených prací,“ řekl Medveděv.

Kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území Mezinárodní trestní soud v Haagu (ICC) vydal na Putina zatykač. Obvinil jej z válečných zločinů, stejně jako zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Marii Lvovou-Bělovovou.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!