Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Vzácný verdikt. Soud v Rusku přiznal pozůstalým po oběti mučení vysoké odškodné

Ruská policie. foto: Profimedia.cz

Ruský soud nařídil vyplatit odškodné ve výši 3,8 milionu rublů (asi 977 000 Kč) příbuzným mladého muže, který před sedmi lety spáchal sebevraždu poté, co jej mučili v policejní cele ve snaze donutit ho k falešnému doznání k sérii krádeží.
  7:51

V případu, který vyvolal celostátní pozornost, soud v autonomním Tatarstánu shledal pětici bývalých strážců zákona z Nižněkamska vinnými z mučení Ilnaze Pirkina, kterého se tak snažili donutit, aby se přiznal k sérii krádeží.

Pirkin, jemuž bylo 22 let, spáchal sebevraždu v říjnu 2017 krátce poté, co jej v Nižněkamsku pustili ze strážnice. Několik policistů, včetně náčelníka protikorupční jednotky, bylo v roce 2020 odsouzeno k dlouholetým trestům. Některým byly loni tresty zmírněny, uvedla agentura Reuters.

Městský soud v Nižněkamsku v pondělí nařídil ministerstvu vnitra, aby za morální újmu vyplatilo tři miliony rublů (asi 770 000 Kč) Pirkinovým rodičům a 800 000 rublů (207 000 Kč) Pirkinově sestře.

Ochránci lidských práv označili verdikt za vzácný případ vyvození zodpovědnosti ze zneužití pravomocí. Advokát Sergej Babinec, jenž stojí v čele organizace Tým proti mučení, označil výši odškodného za velmi významnou sumu na poměry u ruských soudů, které běžně přiznávají pozůstalým kompenzaci za mučení ve výši 150 000 rublů (asi 38 000 Kč).

Babinecův tým od počátku své činnosti v roce 2000 zaznamenal 3591 případů porušení lidských práv v Rusku a ve 167 případech dosáhl odsouzení úředníků odpovědných za mučení. Vyšetřovatelé zahajují trestní stíhání pouze ve 45 procentech případů mučení, nahlášených skupinou.

„Doufáme, že toto zvýšení odškodného není izolovaný případ, ale systémová změna, přijatá s cílem ochránit práva občanů, kteří se stali obětí zločinů spáchaných úředními osobami,“ řekl Babinec.

Pirkin před sebevraždou nahrál video, ve kterém tvrdil, že jej policisté odvezli do lesa, kde jej bili. Pak mu nasadili na hlavu plynovou masku, aby jej dusili omezováním přívodu vzduchu. „Samozřejmě jsem podepsal všechny papíry, ujišťující, že na mne nebyl vyvíjen nátlak,“ uvedl Pirkin. „Doufám, že můj čin a toto video něco s tím v budoucnu udělají,“ dodal.

Autoři: ,