Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Rozlícení farmáři se porvali na veletrhu v Paříži s policií. Pak dorazil Macron

Svět

  9:34
Stovky rozlícených francouzských zemědělců v sobotu vtrhly do areálu zemědělského veletrhu v Paříži, kam jen chvíli poté dorazil prezident Emmanuel Macron. Na místě panovala ráno napjatá atmosféra.

Macron přijel na výstavu v Porte de Versailles kolem 08:00, aby se setkal s představiteli zemědělských odborů. Ve stejnou dobu demonstranti, někteří s píšťalkami, vrhli k hlavnímu vchodu, kde propukly střety s ochrankou.

Některým aktivistům z hlavního francouzského zemědělského svazu FNSEA, Mladých zemědělců a organizace Coordination rurale se nakonec podařilo prorazit bránu a předčasně vniknout do areálu, uvedla AFP. Nejprve se jednalo pouze o desítky lidí, později jich ale byly stovky.

Již v pátek večer několik desítek zemědělců demonstrovalo před veletržním areálem a někteří tam přenocovali. Přes den narušilo dopravu v hlavním městě asi 30 až 50 traktorů, které projížděly po pařížském městském okruhu. Poté farmáři i s traktory několik hodin setrvali u pařížské Invalidovny.

Macron se měl na úvod veletrhu zúčastnit debaty s představiteli zemědělských organizací. Svou účast ale v pátek odřekl poté, co farmáři kritizovali skutečnost, že na diskuzi obdrželi pozvánku i zástupci radikální ekologické organizace Soulèvements de la Terre (Povstání Země), a požadovali její zrušení. Místo diskuze Macron zamířil na soukromé setkání s některým odboráři před zahájením veletrhu.

„Vyzývám všechny přítomné, aby se uklidnili,“ prohlásil Macron při odchodu ze snídaně s odboráři, během níž oznámil vytvoření „minimálních cen“, které budou určovány na základě výrobních nákladů, a mají vést k lepšímu odměňování zemědělců, a také mimořádnou peněžní pomoc. Jak slíbil, prezident se poté začal procházet uličkami a věnoval čas dalším rozhovorům se zemědělci a vystavovateli.

„Říkám to všem zemědělcům: nikomu z vašich kolegů nepomůžete tím, že budete rozbíjet stánky, nikomu z vašich kolegů nepomůžete tím, že znemožníte výstavu a svým způsobem odradíte rodiny od návštěvy. Je to kontraproduktivní,“ poznamenal prezident, který nabídl odborářům, že se s nimi znovu setká za tři týdny v Elysejském paláci.

Macron šedesátý ročník veletrhu nakonec slavnostně zahájil se čtyřapůlhodinovým zpožděním. V hlavním pavilonu, který na několik hodin obsadili demonstranti, a v němž se nejčastěji chovají krávy, prasata a kozy, odpoledne zavládl klid a rodiny si mohly jít zvířata pohladit. Očekává se, že největší francouzskou zemědělskou výstavu navštíví během devíti dnů 600 000 návštěvníků.

Francouzští zemědělci protestují už několik týdnů proti nízkým výdělkům, silné regulaci a podle nich neférové konkurenci ze zahraničí. Nový premiér Gabriel Attal v reakci na demonstrace ohlásil nová opatření; do léta slíbil představit kompletní plán podpory zemědělství. Demonstrace to ale nepotlačilo.

Autoři: ,