Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Sarkozy sestavuje vládu, protesty pokračují

Svět

  10:24
PRAHA/PAŘÍŽ - Nový francouzský prezident usedne v Elysejském paláci 16.května, dnes se vrátí z dovolené do Paříže a se svými spolupracovníky začne jednat o převzetí moci. V premiérském křesle usedne pravděpodobně François Fillon.

Nicolas Sarkozy foto: AFP

Sarkozy se rozhodl, že svůj první týden po volbách stráví sice prací, ale v ústraní a daleko od pařížského shonu. „Do práce se vrhne od první vteřiny už v pondělí ráno. Jinak to ani neumí,“ řekl listu Le Figaro nejmenovaný člen Sarkozyho štábu. Podle šéfa volební kampaně Clauda Guéanta se Sarkozy odebere na několik dní mimo Paříž, aby se „vzpamatoval z volební kampaně a soustředil se na svůj nový úkol“.
Během tohoto týdne by si měl na neupřesněné místo na Korsice nebo v jihofrancouzské Provenci pozvat své nejbližší spolupracovníky, aby s nimi připravil převzetí moci, a především sestavení nové vlády.

Fillon do premiérského křesla

Jak už oznámil Sarkozy dříve, nový kabinet bude mít 15 ministrů, z čehož možná až polovinu mají tvořit ženy. Jméno budoucího premiéra Sarkozy oficiálně neoznámil, málokdo ale pochybuje o tom, že do matignonského paláce usedne François Fillon. Třiapadesátiletý Sarkozyho poradce a několikanásobný bývalý ministr se do blízkého okruhu šéfa Svazu pro lidové hnutí (UMP) dostal už v roce 2004 a spolupodílel se na letošní prezidentské kampani. Úspěch sklidil také se svojí důchodovou reformou. Kromě toho ho se Sarkozym spojuje ještě jedna věc – i on ohlásil rozchod s politikou současného prezidenta Chiraka.

Ambice usednout na premiérské křeslo neskrývá ani ministryně obrany Michelle Alliotová-Marieová, její šance jsou ale minimální. Sarkozy s ní však do vlády počítá a jedním z postů, který by mohla získat, je také ministerstvo zahraničí.

Návrat Juppého

Šéfem francouzské diplomacie by se ale mohl stát i starosta Bordeaux Alain Juppé. Pro bývalého premiéra znamená Sarkozyho vítězství ve volbách návrat do politické špičky. Dlouholetý Chirakův spojenec svého dřívějšího rivala před volbami jednoznačně podpořil a nyní bude při rozdělování postů patřit mezi „těžké váhy“.  Kromě ministerstva zahraničí se mluví také o tom, že by mohl vést Národní shromáždění, dolní komoru parlamentu. Poté co byl v minulosti odsouzen za nekalé financování politické strany, se jedná o návrat ve velkém stylu.

Mezi další osobnosti, které se zřejmě objeví ve vládě, patří populární ministr práce Jean-Louis Borloo nebo dcera marockého dělníka a Sarkozyho mluvčí Rachida Datiová. Ta by mohla obsadit nově vytvořené superministerstvo životního prostředí, trvale udržitelného rozvoje a energií. Jeho vytvoření figuruje v ekologickém paktu populárního televizního moderátora Nicolase Hulota, který Sarkozy spolu s dalšími kandidáty před prezidentskými volbami podepsal.

Vzhledem k tomu, že vítěz prezidentských voleb sliboval velké omlazení a také feminizaci politické elity, je možné, že se na mnohé známé tváře francouzské pravice tentokrát nedostane.

První cesta povede do Berlína

O své první zahraniční cestě má už Sarkozy jasno – povede do Berlína za kancléřkou Angelou Merkelovou. S ní si nový prezident dobře rozumí, zejména v otázce evropské ústavy jsou zajedno.

Merkelová oceňuje hlavně to, že nový prezident už nehodlá další verzi smlouvy předkládat Francouzům v referendu, ale schválit ji v parlamentu. Další cesta povede do Bruselu, kde se bude rovněž jednat o euroústavě. Nástup nového pána Elysejského paláce by tak mohl vzkříšení evropské ústavy výrazně urychlit. Sarkozy totiž chce přijmout zkrácenou verzi euroústavy. O ní by se však už nemělo konat referendum, ale měla by být schvalována jen francouzským parlamentem.

Autor:

Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?
Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?

Vybrali jsme tři miminka z naší redakce, aby vyzkoušela některé produkty z řady Baby Leaves oblíbené značky ATTITUDE. Byla s testováním spokojená?...