Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Saúdové mají nedostatek katů. Stínání hlav nahradí střelba

Svět

  12:05
RIJÁD - Saúdská Arábie mění tradice. Kvůli nedostatku kvalifikovaných katů zvažuje, že změní způsob veřejných poprav. Tradiční setnutí hlavy by měly nahradit popravčí čety se střelnými zbraněmi. Duchovní arabské monarchie se teď radí, zda je takový postup v souladu s islámem.

Demonstrace proti popravám v Saúdské Arábii v bangladéšské metropoli Dháce. V roce 2011 Rijád popravil šest námezdních dělníků původem z Bangladéše. foto: Reuters

O tom, zda se popravy zastřelením nakonec zavedou, rozhodne speciální mezirezortní výbor. “Někdy vůbec nejsou k sehnání, když přijede kat pozdě, ohrozí to celou popravu a mezi lidmi se pak šíří různé zvěsti a zmatky," cituje deník Gulf news nejmenovaný zdroj arabského serveru Al Youm.

Saúdská Arábie je poslední zemí, kde ještě existují veřejné popravy prováděné setnutím hlavy mečem. Podle arabisty Šádího Shanaáha k nim  však dochází ještě v Íránu a právně jsou možné i v Jemenu a Kataru, kde se však neprovádí. "Je to dáno velmi konzervativní interpretací islámského práva," vysvětlil Shanaáh důvody, proč povolání kata v arabském království stále přetrvává.  

Smrt za drogy i odpadlictví 
Saúdská Arábie se řadí k zemím s nejvyšším počtem poprav na světě. Od začátku roku katové sťali hlavu 15 lidem. Mezi trestné činy, které mohou vést k verdiktu smrti, patří vražda, znásilnění, ozbrojená loupež, opakované užívání drog, odpadnutí od víry, falešné proroctví a čarodějnictví.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!