Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

'Scény z pekla'. Při vlakové tragédii ve Španělsku zemřelo nejméně 77 lidí

Svět

  22:10aktualizováno  25. července 7:02
MADRID - Nejméně 77 lidí zemřelo a 143 utrpělo zranění při středeční vlakové nehodě ve Španělsku. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na nejnovější sdělení regionálního nejvyššího soudu autonomní oblasti Galicie. Podle prvních hypotéz vyšetřovatelů byla nehoda zřejmě zapříčiněna příliš velkou rychlostí, s níž souprava rychlovlaku vjela do zatáčky u města Santiago de Compostela.

Regionální deník La Voz de Galicia mluví dokonce o 79 obětech foto: Reuters

Španělské ministerstvo vnitra vyloučilo, že by šlo o útok. Na místo neštěstí přijede ráno premiér Mariano Rajoy, uvedla španělská média. Osobní vlak vykolejil v zatáčce poblíž města Santiago de Compostela. Některé z vagonů po nehodě vzplály.

Rajoy, který je rodákem ze Santiaga de Compostela, krátce po zprávě o nehodě vyjádřil své hluboké pohnutí a soustrast s pozůstalými. O neštěstí byl informován také papež František, který je na své první zahraniční cestě v Brazílii. František sdílí bolest postižených rodin a vyzývá věřící k modlitbám za mrtvé a zraněné, řekl papežův mluvčí Federico Lombardi na tiskové konferenci v Riu de Janeiro.

Záchranáři našli 73 mrtvých v troskách soupravy, čtyři další cestující zemřeli po převozu do nemocnice, řekl agentuře AFP mluvčí soudu. Nejnovější bilanci 77 obětí jednoho z nejtěžších železničních neštěstí v historii Španělska oznámila podle agentury DPA španělská televize. Regionální deník La Voz de Galicia mluví dokonce o 79 obětech.

Rychlovlak Alvia státní železniční společnosti Renfe jel na trase z Madridu do města Ferrol na severozápadě Španělska. Všech jeho 13 vagonů vykolejilo ve 20:42 SELČ v zatáčce nedaleko od poutního města Santiago de Compostela. Podle společnosti Renfe přepravoval vlak 238 pasažérů.

Souprava prý jela dvounásobnou rychlostí

Španělský list ABC na svém webu označil za údajnou příčinu nehody příliš velkou rychlost vjezdu soupravy do zatáčky. Rychlovlak Alvia jezdí rychlostí až 350 kilometrů v hodině. V oblasti u Santiaga de Compostela ale musí jet omezenou rychlostí kvůli řadě zatáček na trati. Podle nepotvrzené informace deníku ABC ale souprava vjela do zatáčky dvojnásobnou rychlostí, než jaká je na tomto úseku trati povolená.

List El Pais napsal, že vlak vjel do zatáčky rychlostí 180 kilometrů v hodině. Také další španělská média poukazují na údajnou příliš velkou rychlost vlaku jako na "převládající hypotézu" o příčině nehody.

Železniční společnost Renfe podle agentury DPA označila šířící se spekulace o příliš vysoké rychlosti vlaku za "riskantní" a přislíbila důkladné prošetření okolností a příčin neštěstí.

Galicijský regionální šéf Alberto Nuňez Feijoo popsal místo nehody jako "scény z pekla". "Jeden vagon je roztrhaný na kusy a mrtvá těla leží na kolejích," řekl.

U města Santiago de Compostela vykolejil rychlík.

U města Santiago de Compostela vykolejil rychlík.

Do místa nehody se sjely desítky vozů záchranářů k vyprošťování zraněných z poničených vagonů. Na záběrech španělské televize TVE jsou vidět těla obětí přikrytá pokrývkami, které leží vedle hořících vagonů, zatímco se hasiči pokoušejí dostat do těžko přístupných prostor deformovaných částí vlaku.

Nemocnice v Santiagu de Compostela, která přijímala zraněné, naléhavě požádala dárce o krev, která se jí nedostává.

Jeden ze svědků události popsal rozhlasové stanici Radio Galega, že slyšel mohutnou explozi a viděl, jak se jeden z vagonů u konce soupravy vymrštil a odlétl několik metrů.

Autoři: ,

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...