Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Schwarzenberg se do USA těšil na tabák. Mají ho tam prý nejlepší

Svět

  8:43
WASHINGTON - Dýmka jako by k ministerstvu zahraničí patřila. Kouří ji současný šéf diplomacie Karel Schwarzenberg, s oblibou si vždy "zabafal" i jeho bývalý náměstek, nyní velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar.

Karel Schwarzenberg. foto: Lidové noviny

Právě kvůli své zálibě ministr zahraničí doufal, že mu během jeho návštěvy Washingtonu mezi jednáními a schůzkami zbude alespoň tak hodinka volného času. Proč? "Chci si zajet do Georgetownu (washingtonská čtvrť – pozn. red.) koupit tabák. Tam ho mají nejlepší," svěřil se Schwarzenberg novinářům. "Mají ho tam ještě v pytlích. Je pravý americký," dodal ministr zahraničí a na jeho tváři bylo znát, jak by byl rád, kdyby "výlet za tabákem" vyšel.

Georgetown je vynikajícím tabákem proslulý. Mají tam velký výběr nejrůznějších druhů a téměř v každém obchodě i míchají své vlastní směsi. U sklenice piva si šéf české diplomacie s nadsázkou postěžoval, jak to mají teď kuřáci ve Spojených státech těžké. Ve Washingtonu se v restauracích kouřit nesmí, i proto spolu s ostatními kuřáky ministr musel postávat před vchodem.

A přidal s úsměvem i historku ze své nedávné návštěvy přednášky v Bostonu, kdy si chtěl zakouřit dýmku a ptal se, kde tedy může. A byl vykázán "ven na ulici jako ta prostitutka".

Schwarzenberg bude dnes ve Washingtonu jednat se šéfkou americké diplomacie Hillary Clintonovou. Mluvit by měli například o Afghánistánu či dostavbě jaderné elektrárny v Temelíně. Půjde o první kontakt nové české vlády s americkou stranou na tak vysoké úrovni. Ministr tak Clintonové nastíní, jak by Česká republika v následujícím období chtěla prohlubovat vzájemnou spolupráci obou zemí.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!