Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Kvůli berlínskému útoku hledá policie Tunisana. Za informace nabízí 2,7 milionu korun

Svět

  9:45aktualizováno  11:49
BERLÍN - Německá policie pátrá v souvislosti s berlínským útokem na vánoční trh po podezřelém Tunisanovi. Stopy ukazující na něj našla v kamionu, jímž byl útok spáchán. Policie to zatím nepotvrdila, na odpoledne ale svolala tiskovou konferenci.

Hledaný útočník Anis Amri, na kterého je vyhlášeno veřejné pátraní, používal údajně šest identit. foto: ČTK

Bild: Polský řidič kamionu žil až do skončení berlínského masakru

O nové stopě informoval server deníku Allgemeine Zeitung. V kabině kamionu, který v pondělí projel vánočním trhem v centru Berlína, podle serveru našli policisté dokumenty vztahující se k jedenadvacetiletému Ahmadu A.

Německo nabízí odměnu v přepočtu 2,7 milionu korun za informace, které povedou k dopadení Tunisana podezřelého z pondělního útoku.

Ministr vnitra Thomas de Maiziere potvrdil, že policie pátrá po novém podezřelém a to v Německu i v celém schengenském prostoru. Nemusí jít podle něj ale nutně o pachatele útoku.

Speciální jednotky německé policie podnikly ve středu časně ráno razii v hangárech bývalého letiště Tempelhof, kde jsou ubytování uprchlíci. Podezřelý muž tam byl prý hlášený. DPA s odvoláním na informace z bezpečnostních kruhů napsala, že podezřelý z útoku přišel do Německa nejspíš v únoru jako uprchlík takzvanou balkánskou cestou. Další německá média tvrdí, že bezpečnostní zdroje muže identifikovaly jako Pákistánce Naveda B.

Člen výboru pro otázky vnitra německého Spolkového sněmu Stephan Mayer ale novinářům řekl, že podezřelým, po kterém policie pátrá, je Tunisan s vazbami na islamistickou scénu. Ministr vnitra de Maiziere ve středu členy parlamentního výboru o probíhajícím vyšetřování osobně informoval.

Po něm teď pátrají na území celé spolkové republiky. Policii je muž podle listu znám i pod třemi dalšími jmény.

Server Spiegel Online informaci o Tunisanovi potvrdil, uvádí ale, že se tento člověk narodil v roce 1992 a má průkaz na jméno Anis A. Rozhlasová a televizní stanice RBB uvedla, že policisté prohledali všechny nemocnice v Berlíně a Braniborsku, protože jsou přesvědčeni, že pachatel pondělního útoku je zraněn. ̈

Uctění památky na berlínském náměstí Breitscheidplatz
Brána je osvětlená po útoku na vánočních trzích v Berlíně

Nová informace o identifikaci Tunisana do jisté míry vysvětluje optimismus, který dávají najevo zástupci policie. Ti věří, že se pachatele podaří brzy dostihnout.

Už v pondělí zatkla policie podezřelého Pákistánce, nakonec ho ale propustila, neboť se ukázalo, že pachatelem činu nebyl. Při útoku zemřelo 12 lidí, desítky dalších jsou zraněny.

RBB dnes také uvedla, že policie brzy ráno v souvislosti s útokem zatkla další osobu. Znovu se ale ukázalo, že nešlo o pachatele.

Vánoční trh v centru Berlína, který v pondělí zasáhl tragický útok, se znovu otevře asi už ve čtvrtek. Ostatní trhy ve městě otevírají ve středu.

Gauck navštívil v nemocnici zraněné

Německý prezident Joachim Gauck ve středu v berlínské nemocnici Charité navštívil pacienty, kteří utrpěli zranění během pondělního útoku na vánoční trh na náměstí Breitscheidplatz v západní části centra německé metropole. V kritickém stavu zůstává jedna oběť atentátu, informoval zástupce vedení kliniky.

Prezident Gauck mluvil se třemi pacienty, žádný z nich není na jednotce intenzivní péče. Už v úterý prezident řekl, že Německo nenechá zraněné a pozůstalé v jejich bolesti samotné.

V kritickém stavu zůstává jeden pacient. Stav dalších tří velmi vážně zraněných se stabilizoval. Podle zástupce ředitele Charité Joachima Seybolda největší berlínské zdravotnické zařízení v pondělí přijalo celkem 13 zraněných, osm z nich utrpělo při útoku na vánoční trh zranění vážná. Dva zemřeli na jednotce intenzivní péče.

Již brzy budeme mít nového podezřelého

Šéf Svazu německých kriminalistů André Schulz je přesvědčen, že policie bude mít již brzy nového podezřelého z pondělního útoku na vánoční trh v Berlíně, při němž zahynulo 12 lidí. Zatím dostala na 500 tipů.

„Jsem poměrně optimistický, že možná už zítra nebo v blízké budoucnosti budeme mít nového podezřelého,“ řekl Schulz v úterý večer ve veřejnoprávní televizi ZDF. Je toho mnoho, o čem nyní nemůže mluvit, policie podle něj má ale dobré indicie, které by ji mohly navést správným směrem. ̈

Policisté nyní podle Schulze vyhodnocují mimo jiné otisky prstů, stopy DNA či data o pohybu mobilních telefonů v oblasti útoku.

Policie sice krátce po útoku v pondělí večer zatkla podezřelého Pákistánce, neměla proti němu ale dostatek důkazů. V úterý večer ho tedy propustila.

K útoku se v úterý večer přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Spojené státy ale uvedly, že mají prozatím příliš málo informací na to, aby mohly potvrdit, že jsou za tímto činem skutečně teroristé z IS.

Tunisana Německo podle informací agentury AP hledá eurozatykačem pod jménem Anis Amri. Dokument uvádí, že používal šest identit a uváděl tři národnosti, vedle té tuniské to byla ještě egyptská a libanonská. Eurozatykač uvádí, že muž může být ozbrojený a nebezpečný.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!