Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Spojené státy a NATO jsou posedlé vítězstvím nad Ruskem, prohlásil Lavrov

Svět

  11:18aktualizováno  12:02
Spojené státy a NATO jsou posedlé strategickou porážkou Ruska, uvedl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. V prohlášení na moskevské konferenci o nešíření jaderných zbraní Západ obvinil, že se v souvislosti s podporou Ukrajiny snaží o vyvolání přímé konfrontace mezi jadernými mocnostmi. Kreml uvedl, že balík americké vojenské pomoci nijak nezmění situaci na frontě.

„Spojené státy a jejich satelity v NATO jsou stále posedlé myšlenkou způsobit Rusku ‚strategickou porážku‘. (...) Západ zároveň nebezpečně balancuje na hraně přímého vojenského střetu mezi jadernými mocnostmi, který by doprovázely katastrofické následky,“ uvedl podle agentury TASS šéf ruské diplomacie.

Lavrov na konferenci také obvinil trojici západních jaderných států, že jsou hlavními iniciátory „různých provokativních kroků“. O jaké kroky se jedná, ruský ministr zahraničí nezmínil. Agentura Reuters podotkla, že jadernými mocnostmi podporujícími Kyjev jsou Spojené státy, Británie a Francie, které všechny posílají Ukrajině vojenskou a finanční pomoc.

Ruská vojska před více než dvěma lety vtrhla na Ukrajinu, čímž rozpoutala největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Lavrov a další nejvyšší ruští představitelé opakovaně kritizují Západ, který Kyjevu pomáhá, poskytuje finanční, humanitární i vojenskou pomoc, a západní země viní z rozdmýchávání konfliktu.

Válka na Ukrajině

Washington a jeho spojenci naopak uvádějí, že pomáhají Kyjevu bránit jeho území a svrchovanost a že je to právě Rusko, kdo zhoršuje napětí mezi Východem a Západem. Kromě samotné vojenské agrese mimo jiné tím, že opakovaně vydává prohlášení varující před nebezpečím jaderného konfliktu. O stažení svých invazních a okupačních sil z Ukrajiny Moskva jednat odmítá.

Americká Sněmovna reprezentantů v sobotu po měsících vyjednávání a vnitropolitických sporů přijala návrh zákona o vojenské pomoci Ukrajině, balík počítá až s 60,8 miliardou dolarů (1,44 bilionu korun). Nijak nezmění situaci na frontě, kde si ruská vojska vylepšují pozice, uvedl Kreml.

„Ruské síly zapojené do speciální vojenské operace zlepšují své pozice,“ uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov a použil při tom oficiální název Moskvy pro její vojenskou invazi. „Dynamika (na frontě) je všem naprosto jasná. Zbraně, které budou za tyto peníze dodány, ke změně dynamiky nepovedou,“ dodal mluvčí.

Autoři: ,

Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA
Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA

Ovoce, nebo čokoláda? Zapojte se do testování a ochutnejte oboje najednou! Šnek BOB přichází s novinkou v podobě ovocných pochoutek v čokoládě....