Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Stupňování konfliktu s Ruskem může vyvolat jaderný střet, pohrozil Šojgu

Svět

  7:21
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v pondělí na vojenském fóru v Číně varoval Západ před eskalací konfliktu s Ruskem, která by mohla vést k přímému vojenskému střetu jaderných mocností. Napsala to agentura TASS. Agentura Reuters dala varování do souvislosti s podporou Západu Ukrajině, na kterou Rusko loni v únoru zaútočilo.

„Linie Západu spočívající v neustálém stupňování konfliktu s Ruskem s sebou nese hrozbu přímého vojenského střetu jaderných velmocí, který by vedl ke katastrofálním následkům,“ prohlásil Šojgu.

Spojené státy a NATO podle něj očekávají, že se jim podaří „podkopat bezpečnost Ruska a zbavit nás vůle k odporu“. Západ obvinil také z toho, že když „vyprovokoval“ krizi v Evropě, tak usiluje o potenciální rozšíření konfliktu i do asijsko-pacifické oblasti. Jako příkladný naopak ocenil model rusko-čínských vztahů.

Moskva podle zpráv médií původně počítala s tím, že se jí Ukrajinu podaří obsadit během několika dnů. Ukrajincům se ale podařilo v prvních dnech bojů ubránit Kyjev a teď už válka především na východě země pokračuje déle než 20 měsíců.

Británie, která stejně jako další západní země Ukrajinu podporuje vojensky i finančně, minulý týden zveřejnila odhad, podle něhož v bojích na Ukrajině zemřelo nebo utrpělo těžké zranění až 190 000 ruských vojáků. Vysoké ztráty má i Ukrajina.

Autoři: ,

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...