Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Japonsko přeletěla další severokorejská raketa. Ukryjte se, vyzvala vláda

ilustrační snímek foto: AP

Severní Korea v úterý v noci odpálila další balistickou střelu, uvedla japonská armáda. Podle tamních úřadů raketa přeletěla severní ostrov Hokkaidó a poté dopadla do moře. Vláda v Tokiu vyzvala lidi v ohrožené oblasti, aby se ukryli. Jižní Korea se Spojenými státy slíbily rozhodnou odpověď, informovaly agentury.
  6:46aktualizováno  10:15

Jednalo se o první případ od roku 2017 a celkově sedmý, kdy severokorejská střela přelétla japonské území. Televize Asahi s odvoláním na vládní zdroj uvedla, že raketa dopadla do Tichého oceánu asi 3 000 kilometrů od japonských břehů. Ministr obrany Jasukazu Hamada oznámil, že raketa uletěla celkově 4 600 kilometrů, což je podle agentury Kjódó největší zaznamenaný horizontální dolet u severokorejské rakety.

Incident vyvolal v Japonsku raketový poplach, při němž byli obyvatelé ostrova Hokkaidó a prefektury Aomori na severu největšího japonského ostrova Honšú vyzváni, aby se ukryli ve svých domovech, uvedla Kjódó.

Agentura Reuters uvedla, že Východojaponská železniční společnost musela kvůli raketě v severním Japonsku přerušit provoz vlakových spojů. Mluvčí japonské vlády Hirokazu Macuno řekl, že protivzdušná obrana se nepokusila raketu sestřelit, neboť podle něj nepředstavovala pro Japonsko nebezpečí.

Podle japonské televize Asahi šlo pravděpodobně o novou mezikontinentální balistickou střelu (ICBM). Jihokorejská armáda naopak hovoří o střele středního doletu Hwasong-12 IRBM, která byla odpálena na severozápadě KLDR. Hwasong-12 KLDR použila i v roce 2017 při testech, kdy raketa též přeletěla území Japonska.

Japonský premiér Fumio Kišida prohlásil, že Japonsko „důrazně protestuje“ proti poslednímu odpálení rakety, které označil za „pobuřující“. Vládní mluvčí uvedl, že Severní Korea svým počínáním „ohrožuje bezpečnosti Japonska, regionu i mezinárodního společenství“. Vláda v souvislosti s incidentem svolala bezpečnostní radu státu.

Rozhodná reakce

Spojené státy budou „rozhodně“ reagovat na rostoucí hrozby ze strany Severní Koreje, citovala Kjódó šéfa amerického ministerstva zahraničí pro východní Asii Daniela Kritenbrinka. Washington je podle něj nicméně nadále připraven vést s Pchjongjangem dialog. Závazky USA bránit klíčové spojence v Asii zůstávají „zcela pevné“, dodal Kritenbrink.

O nutnosti rozhodné reakce hovořil také jihokorejský prezident Jun Sok-jol, uvedla agentura AFP. Odpal severokorejské rakety označil za provokaci, která vyžaduje „vhodná opatření ve spolupráci s USA a mezinárodním společenstvím“. Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení podle agentury Jonhap uvedlo, že KLDR v době incidentu nereagovala na telefonát Jižní Koreje po speciálně zřízené nouzové lince.

Ministři zahraničí Japonska, Jižní Koreje a USA po vzájemném telefonickém rozhovoru „rázně odsoudili“ severokorejský test. Šéf diplomacie USA Antony Blinken zopakoval, že americký závazek vůči obraně Jižní Koreje a Japonska je „neotřesitelný“.

Jednalo se o pátý odpal severokorejské balistické střely za posledních deset dní, připomíná Reuters. Stalo se tak na pozadí námořního cvičení, které v oblasti minulý týden uspořádaly Spojené státy, Jižní Korea a Japonsko.

KLDR podle agentury AP v posledních letech výrazně pokročila v technologii raket a má různé střely schopné nést jadernou nálož. Jenom letos Severní Korea provedla více než dvacetkrát zkoušky raket, což je rekordní počet.

Pchjongjang přitom odmítá obnovit dlouhodobě pozastavené rozhovory o svém jaderném programu s Washingtonem. Podle USA by KLDR mohla v brzké době provést zkušební odpal rakety z ponorky.

25. března 2022

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat