Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Když „kulturní jed“ nevadí. Dětem elit pouští v KLDR při angličtině disneyovky

Děti na základní škole v Pchjongjangu v KLDR (1. dubna 2023) foto: ČTK

Studenti na škole v severokorejské metropoli Pchjongjangu se na hodinách anglické konverzace učí za pomoci animovaných filmů americké společnosti Disney. Vzhledem k tomu, že oficiální politika země „kulturní jed“ ze Západu přísně zapovídá, jde o velmi neobvyklou událost. Zřejmě ale nelze očekávat, že by režim KLDR chystal opatření ohledně zahraniční kultury plošně rozvolnit.
  20:27

V dokumentu severokorejské televize se v minulém týdnu objevili studenti střední školy Segori v Pchjongjangu, kterak na hodině anglického jazyka sledují animovaný film Frozen otitulkovaný korejštinou. Na netradiční obsah ve státních médiích upozornil portál NK News.

Podle něj se na tabuli rovněž objevila fráze z filmu: „Do you wanna build a snowman?“, v překladu „Chceš postavit sněhuláka?“.

Učitelka dotyčné třídy uvedla, že žáci se začali o angličtinu zajímat více, když přesunula důraz z gramatiky na konverzaci.

Segori je elitní institucí, kterou navštěvují děti vysoce postavených kádrů KLDR a média školu často prezentují jako vysoce kvalitní a inovativní.

Podle NK News ale nelze očekávat, že by použití amerického filmu v kontrolovaném školním prostředí vedlo k širšímu zmírnění vládních restrikcí proti zahraniční kultuře. Nahlédnutí do západní tvorby je tak pravděpodobně určené pouze pro severokorejskou elitu.

Za sledování porna na šibenici

Severokorejská tajná služba má speciální oddíly, jejichž úkolem je vystopovat a zničit cokoli zahraničního, od filmů a televizních pořadů, po styl oblékání nebo účesy. Těm, kteří se dopustí obzvláště zásadních provinění, například sledování pornografie, pak hrozí i trest smrti.

Kulturní policie se snaží zastavit zejména příliv tvorby z Jižní Koreje či USA. Předloni KLDR odsoudila k smrti muže, jenž do země propašoval a následně tam i prodával kopie seriálu Hra na oliheň. O rozsudku informovala stanice Radio Free Asia, podle níž policie při sledování pořadu přistihla několik středoškoláků, kteří dostali trest vězení či nucených prací. Pašování i šíření zakázaného obsahu je díky moderním technologiím snazší než dříve.

„Neviditelní nepřátelé jsou strašnější než ti, které vidíme. Dnes imperialisté zoufale intrikují, aby svou prohnilou ideologii a kulturu chytře ukryli do textů, melodií a předmětů denní potřeby,“ varovala státní média.

Deník The Times nicméně připomíná, že na samotném vůdci Kim Čong-unovi se zahraniční kultura „podepsala“. Kim získal vzdělání na škole ve Švýcarsku a jeho bývalí spolužáci později vzpomínali, že měl rád basketbal, západní popovou hudbu a filmy o Jamesi Bondovi.

Poté, co se v roce 2011 ujal moci, Kim například uspořádal koncert, na kterém vystoupili tanečníci v kostýmech Disneyho postaviček včetně Medvídka Pú, Mickey Mouse, Sněhurky nebo slona Dumba. Něco takového bylo za jeho předchůdců nemyslitelné. Vůdce rovněž opakovaně pozval bývalou americkou basketbalovou hvězdu Dennise Rodmana.

Autor:

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...