Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
130 let

Lidovky.cz

Svět

Severní Korea odpálila balistickou střelu. Soul se obává i testu úderu z ponorky

Severní Korea v noci na neděli odpálila balistickou střelu krátkého doletu směrem k Japonskému moři na východ od Korejského poloostrova. (25. září 2022) foto: AP

Severní Korea v noci na neděli odpálila balistickou střelu krátkého doletu směrem na východ od Korejského poloostrova k Japonskému moři. Podle agentury Reuters to uvedl jihokorejský Společný sbor náčelníků štábů (JCS). Od začátku roku Severní Korea uskutečnila řadu raketových testů, čímž porušuje rezoluce OSN.
  9:37

Jihokorejský Společný sbor náčelníků štábů uvedl, že raketa byla odpálena ze západního vnitrozemského města, letěla přes území KLDR a dopadla do vod u východního pobřeží Severní Koreje. Jihokorejská armáda zatím nezveřejnila podrobnosti, neví se tak, o jaký typ střely se jednalo nebo jak daleko doletěla.

Japonský premiér Fumio Kišida uvedl, že Tokio dělá vše pro to, aby shromáždilo informace o severokorejském odpalu a potvrdilo bezpečnost lodí a letadel, ačkoli bezprostředně nebyly hlášeny žádné škody.

KLDR střelu odpálila v době, kdy do Jižní Koreje připlula americká letadlová loď, aby se zúčastnila společného cvičení s jihokorejskými silami, a několik dní před plánovanou návštěvou americké viceprezidentky Kamaly Harrisové, která se uskuteční příští týden. Očekává se, že severokorejská hrozba bude jedním z hlavních bodů návštěvy Harrisové poté, co se v Tokiu zúčastní státního pohřbu bývalého japonského premiéra Šinzóa Abeho.

Kancelář jihokorejského prezidenta také v sobotu uvedla, že zaznamenala náznaky, že se KLDR chystá vypustit balistickou střelu z ponorky. O jaké poznatky se přesně jedná, ale úřad neoznámil. Podle agentury Kjódó není zvykem, aby kancelář jihokorejského prezidenta informovala, že má poznatky o možných raketových testech svého souseda.

Severní Korea usiluje o získání schopnosti odpalovat jaderné střely z ponorek, což považuje za klíčový prvek při budování jaderného arzenálu, který by mohl ohrozit její sousedy a případně i Spojené státy. Odborníci ale tvrdí, že sankcionovaná země by potřebovala podstatně více času, zdrojů a zásadních technologických vylepšení, aby mohla postavit alespoň několik ponorek, které by mohly tiše plout po mořích a spolehlivě provádět údery.

Od začátku letošního roku KLDR otestovala více než třicet balistických zbraní, včetně nové mezikontinentální balistické střely (ICBM), která dosáhla výšky více než šest tisíc kilometrů. Plnohodnotný test mezikontinentální střely předtím KLDR neprovedla od roku 2017. Severní Koreji raketové testy zakazují rezoluce OSN. Rada bezpečnosti ale kvůli odmítavému stanovisku Ruska a Číny nedokázala schválit přísnější postup vůči Pchjongjangu.

Mezinárodní experti se obávají, že se KLDR chystá provést další test svých jaderných zbraní. Ten poslední země uskutečnila v roce 2017.

Obě Koreje zůstávají od roku 1953 technicky ve válečném stavu, protože korejská válka v letech 1950 až 1953 skončila pouze uzavřením příměří, nikoli podpisem řádné mírové smlouvy.

Autoři: ,

Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA
Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA

Maminko, svědí! Trápí vaše dítě citlivá a suchá pokožka? Bojujete s atopickým ekzémem? Právě teď má 20 testerů možnost vyzkoušet zklidňující a...