Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Svět

Vražda soudce byla poslední kapka. Sicilská mafie ztratila lidovou podporu, tvrdí ředitel muzea


Demonstrace proti mafii prošla sicilským přístavním městem Trapani právě před rokem – poté, co zde italská policie v lednu 2023 po 30 letech na útěku zatkla obávaného mafiánského bosse Messinu Denara alias Diabolika. | foto: Profimedia.cz

Premium Rozhovor
„Klíčem k tomu, aby se moc mafie už nikdy nevrátila, je vzdělání. A povědomí mladých o tom, že mafie byla prostě špatná cesta, která za sebou nechala tisíce mrtvých a taky zdevastované hospodářství,“ říká mj. v rozhovoru pro Lidovky.cz Ario Mendolia, ředitel No Mafia Memorial.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Při vstupu do památníku No Mafia Memorial v centru Palerma návštěvníci jako první uvidí tvář soudce Giovanniho Falconeho, zavražděného sicilskou mafií v roce 1992. „Ale situace se od doby Falconeho radikálně změnila,“ ujišťuje ředitel památníku Ario Mendolia.

Ario Mendolia, ředitel dokumentačního centra No Mafia Memorial.

Lidovky.cz: Co stálo za vznikem vaší instituce a co je jejím hlavním posláním?
Nápad zřídit v Palermu centrum, které by dokumentovalo zločiny mafie, je docela starý, zrodil se už v 70. letech 20. století. Prvotním impulzem byla vražda novináře a aktivisty Giuseppeho Impastata v květnu 1978. Ale cesta k tomu, aby mohlo vzniknout plnohodnotné dokumentační centrum odhalující zločiny sicilské mafie, byla ještě dlouhá.

Nakonec se to podařilo, v tomto prestižním místě v centru Palerma fungujeme s pomocí města a řady sponzorů od roku 2017. Náš cíl je jednoznačný: prezentovat zločiny mafie – a hlavně okolnosti, jež umožnily, aby tato kriminální organizace v minulosti prorostla sicilskou společností jako rakovina – tak, aby se to už nikdy nemohlo opakovat.

Lidovky.cz: Traduje se, že bodem zlomu v boji proti mafii byla vražda Giovanniho Falconeho 23. května 1992, jehož vůz mafiáni vyhodili do vzduchu nedaleko odtud. Bylo tomu opravdu tak?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!