Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Krize na Slovensku se protahuje. Matovič má odejít, Sulík už rezignoval

Svět

  12:02aktualizováno  16:13
Slovenská koalice je znovu na rozcestí. Poté, co vypršelo ohlášené ultimátum strany Svoboda a solidarita (SaS), předložil premiér Eduard Heger protinávrh. Ministr financí Igor Matovič rezignuje, ovšem pouze pokud SaS podpoří nový plán na boj s energetickou krizí a předseda strany Richard Sulík podá demisi. Ten už to udělal, ostatním svým ministrům však řekl, aby počkali do pondělí.

Nový kompromisní návrh Heger oznámil na tiskové konferenci před středečním zasedáním vlády. Právě ve středu vypršelo dvouměsíční ultimátum SaS, aby ministr financí Matovič podal demisi, jinak že ji podají čtyři ministři za SaS – konkrétně ministr hospodářství Sulík, ministryně spravedlnosti Mária Kolíková, ministr školství Branislav Gröhling a ministr zahraničí Ivan Korčok.

Heger pak představil desetibodový plán, jehož splnění žádá výměnou za to, že ministr financí složí funkci a odejde – spolu se Sulíkem – do parlamentu.

Mezi požadavky je například schválení státního rozpočtu na příští rok, ústavní zákon o rozpočtové odpovědnosti, příspěvek důchodcům ve výši 150 milionů eur nebo zmrazení cen elektřiny pro všechny domácnosti.

Heger chce také najít nové zdroje příjmů státu, schválit dávku 200 eur za každé dítě nebo výhodné smlouvy na plyn pro občany. Domácnostem chce navíc na výdaje za plyn a teplo přispět až 250 milionů eur. Na dopolední schůzi ještě přišli ministři SaS, po prohlášení premiéra však jednání na hodinu přerušili, aby se mohli poradit.

Následně SaS oznámila, že je o požadavcích OLaNo připravená jednat. Ale pouze, pokud Matovič odstoupí. „Igor Matovič měl celé léto na předkládání čehokoliv. Tento čas promarnil, jednání nebyla žádná. To, že dnes, den po termínu, přijde s požadavky, je záměrné prodlužování koaliční krize a zahrávání si se zemí,“ řekl podle slovenských médií šéf SaS Sulík.

Ten zároveň ráno prezidentce Zuzaně Čaputové už ráno zanesl svou demisi, píše list Sme s tím, že Sulík zůstane ve funkci, dokud ho hlava státu oficiálně neodvolá.

Konkrétní body z Hegerova plánu nechtěl Sulík komentovat. Ostatní ministry za SaS ovšem poprosil, aby svou demisi nepodávali nyní, ale až v pondělí. Podle něj tím dají Matovičovi čas na rezignaci a tím pádem i splnění požadavku SaS. Pokud partaj z koalice odejde, vláda už nebude mít většinu v Národní radě.

Čaputová si na odpoledne pozvala premiéra a předsedu parlamentu Borise Kollára do prezidentského paláce. Po schůzce vystoupila s projevem, v němž zkritizovala chování vlády.

„Vypršelo jedno ultimátum, ale hned poté přišlo nové. To musel ministr financí opravdu čekat až do poslední chvíle?“ řekla na adresu Matoviče. „Takto se vládnout nemá a nedá,“ pokračovala s tím, že po Hegerovi chce jména nových ministrů pro případ, že SaS skutečně opustí vládu. Požaduje také, aby premiér jí i občanům vysvětlil, jak chce vládnout bez většiny v parlamentu.

Matovič i jeho hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) demisi ministra financí dříve opakovaně odmítli. Heger však nyní zdůraznil, že se země nachází na počátku nejhorší krize od druhé světové války a že je třeba pracovat a pomoci občanům se s touto krizí vypořádat.

„Až pak bude čas řešit, kdo komu co udělal,“ dodal s odkazem na osobní animozity mezi Matovičem a Sulíkem.

Matovič ještě ve funkci premiéra, o kterou přišel během loňské koaliční krize, ministra hospodářství osočoval z neplnění svých povinností. Proslulá už je jeho veřejná výtka, že „Sulík nekoupil testy“ k plošnému testování Slováků na přítomnost koronaviru v populaci. Šéf OLaNO také o Sulíkovi řekl, že je idiot.

Nejen ze SaS zase dlouhodobě zaznívá, že Matovič osobnostně, komunikačně ani manažersky není schopen vést zemi. V premiérském křesle ho proto nahradil právě Heger, který byl v Matovičově vládě ministrem financí.

Perličkou pak je, že současný lídr resortu Matovič několikrát do médií řekl, že nepoužívá ani platební kartu a že o rodinné výdaje se stará jeho manželka, která mu také dává „kapesné“.

Matovič na Facebooku potvrdil, že je připravený odejít, pokud koalice schválí deset bodů na boj s krizí:

Autoři: ,