Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Slováci vyšetřují smrt exšéfa vojenské tajné služby. Visel na stromě se svázanýma rukama

Svět

  10:54
Slovenská policie vyšetřuje možnou úkladnou vraždu. A to poté, co v úterý odpoledne náhodný kolemjdoucí objevil nedaleko kamenolomu u obce Devín mrtvolu bývalého ředitele vojenské zpravodajské služby Petera Bučky. Na verzi, že muž nespáchal sebevraždu, údajně ukazuje fakt, že měl svázané ruce.

„Muž údajně visel na stromě se svázanýma rukama nedaleko jezera. Kromě vyšetřovatelů prý na místo činu přišel osobně i zvláštní prokurátor Daniel Lipšic, což naznačuje možnost jiné příčiny smrti, než je sebevražda,“ napsal list Pravda.

Prokuratura Lipšicovu přítomnost na místě čině nevysvětlila. Vyšetřování teď vede elitní jednotka NAKA, a to pro podezření na úkladnou vraždu – právě kvůli svázaným rukám oběti. Čeká se na výsledek pitvy. 

Generálmajor Bučka na konci devadesátých let velel vojenskému zpravodajství, pak byl poradcem ministra obrany a v době vlády strany Směr-SD vedl služební úřad ministerstva hospodářství. 

Svou kariéru v armádě začínal v polovině sedmdesátých let jako velitel tankové čety, později plnil také zpravodajské úkoly pod diplomatickým krytím. Televize Markíza před lety upozornila, že Bučka pak krátce pracoval pro komunistickou vojenskou rozvědku v americkém Washingtonu.

Současný ministr vnitra Roman Mikulec podle médií bývalého ředitele vojenských „tajných“ znal osobně, ale posledních dvacet let s ním nebyl v žádném kontaktu a případ nechtěl komentovat. 

Ministr obrany Jaroslav Naď uvedl, že se Bučka pohyboval ve skupině kolem kontroverzního podnikatele Norberta Bödöra, ale podrobností se zdržel. Generálmajor podle něj skončil ve vojenském zpravodajství v době, kdy ve slovenské zahraniční a bezpečnostní politice zavál nový vítr a převládla prozápadní orientace.

V médiích se objevily spekulace, že policie chtěla generála vyslechnout jako svědka v některé z velkých kauz, dokonce v souvislosti s Böderem, ale Lipšic to popřel, uvedl portál TVnoviny.sk.

„Víte, těch úmrtí lidí, kteří se pohybovali kolem Bödöra, nám nějak přibývá, a toho je si potřeba všímat,“ dodal ministr.

Autoři: ,

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...