Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Novým slovenským prezidentem je Pellegrini. Korčok mu vyčetl kampaň

Svět

  8:18aktualizováno  7. dubna 2:25
Předseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini, který je spojencem premiéra Roberta Fica, zvítězil v rozhodujícím druhém kole slovenských prezidentských voleb. Jeho soupeř, kariérní diplomat Ivan Korčok, přiznal porážku a ostře mu vyčetl způsob vedení kampaně. Pellegrini mimo jiné slíbil, že udělá vše pro to, aby Slovensko „zůstalo na straně míru a ne války“.

Pellegrini získal 53,12 procent hlasů (přibližně 1,4 milionu), Korčok 46,87 procent (zhruba 1,2 milionu). Výsledek tedy není tak těsný, jakse očekávalo. Volební účast činila asi 61,14 procenta, byla nejvyšší od roku 1999.

„Jsem jako politik školený na všechno, i na to zlé a kritiku, ale nedal jsem se žádným útokem zlomit a tuto energii jsem přetavil v něco pozitivního. Moje kandidatura nebyla postavená na žádném marketingu, šel jsem do toho souboje jenom proto, že jsem cítil podporu od lidí,“ řekl po vítězství Pellegrini.

„Chci být prezidentem, který bude chránit a bránit občany Slovenské republiky a bude se snažit vládu podporovat, aby se jí podařilo naplňovat prohlášení, že udělá vše pro to, aby se lidem lépe žilo,“ dodal Pellegrini a připomněl, že udělá maximum, aby Slovensko „zůstalo na straně míru a ne války“. Také slíbil, že bude prezidentem všech občanů.

Spolu s ním před novináře přišel premiér Fico. „Referendum o vládě dopadlo dobře,“ zhodnotil. Podle něj lidé ve volbách vyjádřili, že jsou spokojení s vládou, a odmítli progresivní názory.

„Odcházím zklamaný, ale ne zlomený,“ uvedl Korčok. Svého protivníka zkritizoval za „netransparentní kampaň“ a „šíření nenávisti“. „Toto vám nezapomenu,“ dodal.

Pellegrinimu poblahopřála ke zvolení nynější prezidentka Zuzana Čaputová. „Důležité je, aby od momentu zvolení nový prezident působil tak, aby se žádná část společnosti necítila poražena. Aby radost z vítězství šla ruku v ruce s vědomím služby pro všechny občany Slovenska,“ uvedla.

Předseda parlamentu Peter Pellegrini zvítězil v druhém kole slovenských prezidentských voleb. (6. dubna 2024)

„Volby vyhrál Peter Pellegrini. Ivan Korčok už ho nemůže předstihnout,“ napsal krátce před půlnocí na svém webu deník Sme. V Pellegriniho volebním štábu v bratislavské restauraci Aušpic provázel zatím ještě neúplné výsledky jásot a potlesk. „Pelle na hrad, Pelle na hrad!“ skandovali kandidátovi spolupracovníci, než zazpívali slovenskou hymnu.

Volební místnosti se uzavřely ve 22 hodin. Ve dvou z nich nicméně hlasování trvalo o pět minut déle, protáhlo se tedy i moratorium pro zveřejňování prvních odhadů.

„Netroufám si odhadnout, jak to dopadne. Bude to boj, jako už jsem říkal, se ctí a do poslední minuty. Podle mě ani při 94 procentech spočítaných hlasů možná nebudeme moct určit vítěze voleb,“ prohlásil Pellegrini.

Korčok odvolil po půl desáté ráno společně s rodinou v Senci. „Moje pocity jsou dobré, máme za sebou poctivou kampaň. Nejdůležitější vize je, aby se země pohnula kupředu. Rozdělení společnosti je největší výzva. Chtěl bych přispět k tomu, abychom to překonávali,“ řekl Korčok po odvolení.

„Každé volby jsou důležité, nepochybně i tyto. Hlava státu má silné postavení v zahraniční politice. Já jsem v rámci kampaně zřetelně komunikoval, kam Slovensko patří,“ uvedl Korčok.

Pellegrini svůj hlas odevzdal kolem jedenácté hodiny. Řekl, že očekává velmi těsný výsledek. „Bude to extrémně těsné. Pravděpodobně se dařilo oběma stranám mobilizovat své příznivce,“ uvedl, když hlasoval ve vesnici Rovinka nedaleko Bratislavy, kde žije jeho sestra.

Předseda vládní strany Hlas-SD Pellegrini očekává, že Bratislava po prezidentských volbách nezmění svou zahraniční politiku. „Nemyslím si, že je to o budoucím směřování zahraniční politiky Slovenska. Já jsem stejně jako druhý kandidát zárukou, že budeme nadále silným členem Evropské unie,“ řekl Pellegrini.

„Poslední týdny jsme byli svědky, jako by existovala jen jedna pravda. Volby ještě více jako by rozdělily slovenskou společnost. Proto bude největší výzvou pro nového prezidenta situaci uklidnit a národ sjednotit na tématech, kde to lze,“ dále uvedl.

Čaputová apelovala, aby lidé přišli volit

Odvolila také stávající prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová, a to v Pezinku, kde žije. Čaputová zdůraznila, že je důležité, aby občané využili své volební právo.

„Je důležité, aby si vybrali toho, kdo nejvíce odpovídá jejich názorům a hodnotám, ale hlavně, aby se přišli vyjádřit, aby dnes skutečně využili svého práva a podíleli se na výsledku voleb,“ poznamenala prezidentka, jejíž mandát vyprší v polovině června. „O to dnes jde, aby lidé přišli a aby hlava státu, která vzejde z těchto voleb, měla co nejsilnější mandát,“ zdůraznila Čaputová.

Nový prezident by podle ní měl být mostem a prezidentem pro všechny. Poznamenala, že by neměl zapomínat na to, že má mluvit ke všem, a vykonávat veřejnou službou pro všechny občany.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová odvolila v Penzinku, kde žije. (6. dubna 2024)

V prvním kole zvítězil Korčok

Občanský kandidát s podporou opozičních stran Korčok, který v prvním kole volby získal nejvíce hlasů, dlouhodobě zastává proevropské názory. Je také pro další podporu Ukrajiny, která se již více než dva roky brání ruské vojenské invazi.

Podobně jako evropské instituce také Korčok kritizoval rozsáhlé změny ve slovenském trestním právu, jejichž část po schválení parlamentem pozastavil slovenský ústavní soud, a také návrh slovenského ministerstva kultury na změny ve fungování veřejnoprávního rozhlasu a televize (RTVS). Ty by podle kritiků vedly k ovládnutí RTVS státem.

Slovenské prezidentské volby

Vítěz prezidentských voleb Peter Pellegrini navštívil televizi JOJ. (7. dubna 2024)

Pellegrini, který při hlasování sněmovny podpořil vládní návrh na snížení trestů za ekonomickou kriminalitu či korupci, zkrácení délky promlčecích dob trestných činů a zrušení elitního útvaru prokuratury, nyní volá po zastavení palby na Ukrajině a zahájení mírových jednání.

Zatímco v minulosti podporoval dodávky zbraní Kyjevu, v současnosti hájí rozhodnutí kabinetu premiéra Roberta Fica neposkytovat ze státních zásob vojenskou pomoc sousední zemi.

V kampani Pellegrini také kritizoval českou vládu za zrušení konzultací se slovenským kabinetem. V souvislosti s válkou na Ukrajině zase řekl, že český prezident Petr Pavel by prý rád bojoval. Pellegriniho, který v prvním kole prezidentských voleb nečekaně výrazněji zaostal za Korčokem, podpořili například český exprezident Miloš Zeman a bývalý český premiér Andrej Babiš.

Tyto záležitosti nicméně podle prezidenta bratislavského nevládního Institutu pro veřejné otázky Grigorija Mesežnikova mají na slovenské volby jen okrajový vliv.

V kampani před rozhodujícím druhým kolem voleb slovenského prezidenta podpořily Pellegriniho všechny tři vládní strany, které ve společném prohlášení označily Korčoka za protislovenského prezidentského kandidáta a osobu, která by se jako hlava státu snažila o vytvoření druhého mocenského centra s cílem destruovat vládu a vyvolat předčasné parlamentní volby. Podle Pellegriniho by Korčok byl prezidentem konfliktu a války.

Korčok zase opakovaně přirovnal Pellegriniho k prodloužené ruce premiéra Fica, v jehož straně Směr-sociální demokracie v minulosti Pellegrini 20 let působil. Bývalý ministr zahraničí také řekl, že voliči rozhodnou o tom, zda nejvyšší post v zemi bude spolu s parlamentem a vládou v jedněch rukách.

Nový slovenský prezident nastoupí do úřadu v polovině června, kdy skončí pětiletý mandát Zuzany Čaputové. První žena ve vrcholné politické funkci v zemi se znovuzvolení neucházela.

Autoři: , , , , ,