Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Britský velvyslanec kritizoval Fica za výroky o Západu. Premiéra to „šokuje“

Slovenský premiér Robert Fico na unijním summitu v Bruselu (14. prosince 2023) foto: AP

Slovenský premiér Robert Fico uvedl, že ho šokuje, jak se o slovenské vládě vyjadřuje britský velvyslanec na Slovensku. Ten kritizoval postoj Ficova kabinetu k válce na Ukrajině a Ficovy výroky o pomoci ze Západu. Premiér se v příspěvku zveřejněném na Facebooku zároveň opětovně navezl do prezidentky Zuzany Čaputové.
  16:29aktualizováno  19:36

Britský velvyslanec na Slovensku Nigel Baker prohlásil, že ho překvapila vyjádření o tom, že Západ nepodporuje mír na Ukrajině. Připomněl také, že Slovensko je součástí Západu, včetně NATO a EU.

„Tvrdit, že my nebo Západ nemáme zájem na míru, je nesprávné. Je to nepravdivé. Prostě a jednoduše. Řekněme si celkem jasně, že míru je možné dosáhnout velmi snadno, pokud se Rusko stáhne za mezinárodně uznávané hranice Ukrajiny. Tato podmínka není a neměla by být kontroverzní. Pan premiér Fico jasně řekl, že Slovensko tyto hranice uznává,“ připomněl Baker.

Slovensko odmítá poskytovat Ukrajině vojenskou pomoc ze svých státních zásob. Fico při setkání premiérů Visegrádské čtyřky v Praze tento týden například označil za „militantní“ pondělní summit v Paříži o pomoci Ukrajině. „Neslyšel jsem tam jediné slovo o míru a mírových jednáních,“ řekl.

Baker však vyzdvihl nutnost spravedlivého a udržitelného míru. Ukrajina by podle něj neměla být tlačena k jednání o příměří, protože to by válku jen zmrazilo a odměnilo ruskou agresi. Připomněl také, že sama Ukrajina svolala širokou skupinu zemí, aby s nimi na posledním ekonomickém fóru v Davosu prodiskutovala důležitost spravedlivého a udržitelného míru založeného na Chartě OSN.

Velvyslanec také připomněl, že i Fico před několika týdny mírový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podpořil. „Je to Rusko, kdo neprojevil zájem o mír,“ zdůraznil Baker.

Právě na tuto kritiku reaguje Fico v nedělním statusu na Facebooku. Nazval ho „Otázka prezidentce Z. Čaputové a vzkaz britskému velvyslanci“. Bakerovi tam spílá s tím, že ho jeho komentování vládní politiky šokovalo. „Představte si, že by v Londýně vystoupil náš velvyslanec a bral by si do úst britskou vládní politiku a britského premiéra. Divím se velvyslanci, že je překvapený mými stanovisky, že Západ nepodporuje mír na Ukrajině,“ píše Fico.

„Možná by bylo lepší, kdyby občanům Slovenské republiky vysvětlil, jakou úlohu sehrál bývalý britský premiér B. Johnson, když krátce po začátku války na Ukrajině působil na ukrajinské politické vedení, aby nepodepisovalo mírovou smlouvu s Ruskem, která garantovala Ukrajině perspektivu a vojenskou neutralitu,“ pokračuje.

Pokud jde o mírové návrhy z počátku ruské agrese, Fico může myslet například ten, který se objevil během diplomatických jednání obou stran na konci března 2022 v Turecku. Tam ovšem s možným řešením přišli Ukrajinci, kteří nabízeli Rusku systém garancí bezpečnosti, neutrální status Ukrajiny a budoucí rozhovory o Krymu.

Upozorňovali tehdy, že Ukrajina musí mít možnost vstoupit v budoucnu do Evropské unie a že v zemi musí nastat naprostý mír. Návrh dohody tehdy poslali diktátorovi Vladimiru Putinovi do Kremlu, nakonec z ní však nic nebylo. Putin se o pár měsíců později nechal slyšet, že ze strany Ukrajiny „nevidí ochotu plnit podmínky“ této předběžné mírové dohody z Istanbulu.

Ruské požadavky

Americký list The Wall Street Journal přinesl detaily z mírové dohody mezi Ukrajinou a Ruskem, která se rodila na jaře 2022.

Podle dokumentu, do kterého novináři nahlédli, ruský diktátor požadoval hned několik věcí. Neutrální Ukrajina by se nesměla přidat do žádného vojenského bloku, nemohla by s pomocí Západu doplnit vybavení své armády a poloostrov Krym by musel zůstat pod ruskou kontrolou.

Dále by na ukrajinském území nebyly povoleny žádné cizí zbraně a ukrajinská armáda by se zmenšila na předem určenou velikost. „Rusko chtělo omezit vše od počtu vojáků a tanků po maximální dolet ukrajinských raket,“ píše WSJ s tím, že ruština by se dostala na roveň ukrajinštině ve vládě či u soudů.

Moskva údajně chtěla armádu omezit na 85 tisíc mužů, 342 tanků a 519 děl. Dolet raket měl být maximálně 40 kilometrů. Kyjev však podle návrhu dohody žádal tyto počty zvednout na 250 tisíc vojáků, 800 tanků a 1 900 kusů dělostřelectva.

Fico ve vzkazu velvyslanci dále pokračuje s tím, že si má vyžádat „souhlas od svého ministra zahraničních věcí D. Camerona“ a zveřejnit „jeho militantní vystoupení na summitu v Paříži v pondělí“. „To jsou minimálně dva důvody, proč by ho nemělo překvapovat, že nejsem přesvědčený o upřímnosti Západu dosáhnout na Ukrajině míru. A znovu zopakuji, že strategie Západu využít válku na Ukrajině na ekonomické, vojenské a politické oslabení Ruska nefunguje,“ dodává.

Slovensko společně s Maďarskem jsou jedinými zeměmi Evropské unie, které jsou do značné míry vstřícné vůči Rusku navzdory jeho agresi vůči Ukrajině. Šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár se v sobotu v Turecku na žádost Moskvy sešel se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem. Podle Fica Slovensko vede suverénní a vyváženou zahraniční politiku. Blanár řekl, že „bez diplomacie se nedá najít diplomatické řešení a žádné války neskončí“.

Schůzku kritizovala také prezidentka Čaputová, podle které „nás nepřivedla blíže spravedlivému míru na Ukrajině“. Dodala, že nejrychlejší cestou k míru by bylo, kdyby Putin nařídil svým jednotkám, aby se stáhly z Ukrajiny, a ne dávat mu naději na vítězství a přijetí.

A na adresu Čaputové Fico píše, že její „politická malost trčí na konci jejího mandátu jako Čomolungma“. „J. Blanár na rozdíl od ní vykonává suverénní slovenskou zahraniční politiku,“ míní Fico. Prý má pro hlavu státu „jednoduchou otázku“.

„Poté, co jste schválila darovaní funkčního systému protivzdušné obrany S-300 Ukrajině a neřekla jste ani slovo proti stažení dočasně umístěných patriotů, půjdete do Itálie přesvědčovat vládu, aby nám tu nechala zapůjčený italský systém PVO, který se chystá stáhnout? Jste hlavní velitelka Ozbrojených sil Slovenské republiky a kvůli vaší servilnosti k cizím zájmům máte lví podíl na zdecimování naší armády. Kdo bude, paní prezidentko, a jak chránit naše jaderné elektrárny a jiné strategické cíle? Vám je to úplně jedno, hlavně že Vás na Západě mají rádi,“ kritizuje.

Pasáž o Itálii se vztahuje ke zprávě, že se italská vláda v čele s premiérkou Giorgiou Meloniovou rozhodla ze Slovenska stáhnout svůj systém protivzdušné ochrany, který v rámci předsunuté přítomnosti NATO působí na vojenské základně Malacky-Kuchyňa spolu se 145 italskými vojáky. Systém SAMP/T Mamba loni podle portálu Aktuality.sk nahradil americké patrioty.

Fico předtím ve videu k této informaci poznamenal, že ho Italové stahují proto, že jej potřebují jinde. I zde se ptal, kdo bude chránit slovenské atomové elektrárny. „Nejdřív předchozí vláda darovala Ukrajině funkční masivní ruský systém protivzdušné obrany S-300. Potom jsme tu měli chvilku americké patrioty, i ty odjely a teď odejdou i Italové,“ prohlásil premiér.

26. února 2024

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!