Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Svět

Slovensko se musí připravit na standardizaci vztahů s Ruskem, řekl Fico

Robert Fico a ruský velvyslanec na Slovensku Igor Bratčikov (30. listopadu 2023) foto: Profimedia.cz

Slovensko se musí připravovat na období po skončení války na Ukrajině a na standardizaci slovensko-ruských vztahů, uvedl slovenský premiér Robert Fico při jednání s velvyslanci Spojených států a Ruska. Fico kritizuje protiruské sankce a jeho nová vláda zastavila vojenskou pomoc ze státních zásob určenou Ukrajině bránící se ruské vojenské invazi. Podle premiéra dosud nastavená strategie EU a USA ohledně války na Ukrajině zjevně selhává.
  15:16

„Prioritou zahraniční politiky, kterou míním realizovat, je ochrana a prosazování slovenských národně-státních zájmů, mezi které patří podpora mírových iniciativ a nikoliv války na Ukrajině. Slovensko má povinnost připravovat se na období po skončení války na Ukrajině a na standardizaci slovensko-ruských vztahů,“ uvedl Fico.

V uplynulých třech letech, kdy byla Ficova strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) v opozici, Slovensko opakovaně vyhostilo ruské diplomaty a ruskému velvyslanectví v zemi také nařídilo výrazněji snížit počet pracovníků.

Řada členských zemí EU a také Spojené státy patří k velkým podporovatelům Ukrajiny, které pomáhají mimlo jiné vojensky. Slovensko k nim patřilo do zářijových parlamentních voleb, ve kterých vyhrál Směr-SD. Sám Fico se pak stal ministerským předsedou už počtvrté. Později kromě jiného řekl, že válka na Ukrajině je zamrzlým konfliktem, který nemá vojenské řešení. Pro případ zavádění dalších sankcí vůči Rusku chce analýzy toho, zda dané opatření nepoškodí Slovensko.

Autoři: ,

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...