Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Postavil se na Putinovu stranu, kritizují Fica na Ukrajině po výročním projevu

Svět

  10:35aktualizováno  14:31
Slovenský premiér Robert Fico se postavil na stranu ruského prezidenta Vladimira Putina, píší na Ukrajině poté, co Fico při druhém výročí začátku ruské invaze prohlásil, že přišla kvůli „ukrajinským neonacistům“. Západ prý vládce Kremlu „falešně démonizuje“. V neděli se pak premiér dušoval, že zabrání poslání slovenských vojáků na Ukrajinu. To přitom nikdo nechce.

„V záplavě vyjádření podporujících zabíjení Ukrajinců a Rusů a naivního přesvědčení, že konflikt na Ukrajině má jen vojenské řešení, se mi zdá vhodné říci při příležitosti druhého výročí války na Ukrajině i něco jiného,“ prohlásil Fico na úvod svého sobotního projevu. Západ si prý nedokáže přiznat, že jeho strategie „využít konflikt na Ukrajině ke zničení Ruské federace nefunguje“.

Fico tvrdil, že krátce po začátku války bylo Ukrajincům „znemožněno“ dosáhnout mírové dohody s Rusy. Zmínil masovou vojenskou a finanční podporu napadené země i sankce uvalené na Rusko. A prohlásil, že Západ „falešně démonizuje prezidenta Ruské federace Putina“, ale nic z vyjmenované strategie nefunguje.

Rusko podle Fica není na kolenou, ani politicky ani ekonomicky, ve válce dosáhlo větších územních zisků než Ukrajina a také přizpůsobilo vojenskou výrobu novým podmínkám. Jediné, co prý „funguje“, jsou tisíce zabitých a zmrzačených Ukrajinců a Rusů. Válka představuje porušení mezinárodního práva, avšak podle něj začala už v roce 2014 „řáděním ukrajinských neonacistů“.

„Fico je užitečný idiot Putina“

„Ficovy výroky musely překvapit kohokoliv, kdo Roberta Fica sleduje. Já jeho dráhu sleduji dlouhodobě, umím si představit pohnutky, proč to Robert Fico dělá. Ale před volbami jsem i já předpokládal, že jeho rétorika bude smířlivější,“ řekl ve vysílání Rádia Impuls šéfredaktor slovenského zpravodajského webu Aktuality.sk Peter Bárdy.

Bárdy tvrdí, že v protiukrajinské rétorice Fico překonal i maďarského premiéra Viktora Orbána.

„Dnes už je minimálně užitečným idiotem Vladimira Putina. Předběhl v nadbíhání tomu režimu kohokoliv. Co je ještě horší, tak zastrašuje, děsí slovenské děti a matky, že jednou půjdou do války. Otevřeně blouzní o tom, že je přede dveřmi třetí světová válka, a že on dělá všechno pro to, aby tomu zabránil. Je to hrozné, je to cynické, je to odporné,“ říká Bárdy.

Minulý týden uplynulo šest let od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. „Věřil jsem, že Slovensko má šanci po té vraždě na víc, restartovat se, posunout se. Do jisté míry to k tomu směřovalo, jenže to nevyšlo. Populisté, kteří vyhráli volby v roce 2020, jsou do jisté míry zodpovědní za tento stav. Je to i ta slabost celé slovenské společnosti, že nejsme schopní se bránit dezinformacím,“ dodává.

To vše přitom nepodloženě hlásá ruský režim a do světa šíří ruská propaganda. Právě potřebou „denacifikovat“ sousední zemi odůvodňoval Putin svůj rozkaz ke vpádu vojsk na Ukrajinu, přestože krajní pravice na Ukrajině podle výsledků voleb sehrává jen okrajovou roli.

Ruská invaze rozpoutala nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války. Fico také kritizoval Evropskou unii, že nevyužívá svou váhu k prosazení okamžitého příměří a uzavření míru. K příčinám ruského vpádu na Ukrajinu zařadil také údajné nenaplnění slibů, že se Severoatlantická aliance nebude dále rozšiřovat na východ, a prohlásil, že případný vstup Ukrajiny do NATO představuje dobrý základ pro třetí světovou válku.

Ukrajina i Rusko prý potřebují bezpečnostní záruky od nejsilnějších mocností. Právě takové záruky přitom kdysi dali Rusové Ukrajincům. Předseda slovenské vlády taktéž „odmítl argumenty“, že válka musí pokračovat, aby si Ukrajina vybojovala spravedlivý mír. Takto přitom o dosažení spravedlivého míru „podle našich podmínek“ hovořil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zmínil to i v projevu adresovaném účastníkům sobotního shromáždění za Ukrajinu na pražském Staroměstském náměstí.

Na řečnickou otázku, co bude za rok, si pak Fico sám odpověděl, že se ještě více zaplní ukrajinské a ruské hřbitovy a zase zazní „tupé projevy“ o tom, jak Ukrajina bojuje za svobodu a nezávislost Slovenska.

Jeho projev vyvolal pobouření na sociálních sítích na Slovensku i v Česku a všimla si ho také ukrajinská média. „Fico se postavil na obranu Putina,“ napsala agentura Unian. „Slovenský premiér neuvedl vůbec nic konkrétního o tom, za jakých podmínek může být uzavřen mír mezi Ukrajinou a Ruskem,“ dodala k pasáži Ficova projevu, ve kterém kritizoval Evropskou unii, že jen podporuje „vzájemné zabíjení Slovanů“, ale nevyužívá svou váhu pro okamžité příměří.

„Bojová porada“? Běžný summit

V neděli pak Fico Slovákům zanechal další vzkaz. V tom oznámil, že v pondělí před svým odjezdem do Paříže na summit o pomoci Ukrajině svolá bezpečnostní radu státu a vládu a že musí mluvit se svými koaličními partnery. „Potom pojedu na bojovou poradu do Paříže, kterou narychlo v průběhu posledních hodin svolal francouzský prezident,“ pokračoval.

Emmanuel Macron tuto „bojovou poradu“ ovšem nesvolal narychlo. O summitu k situaci na Ukrajině informovala média už ve čtvrtek. Summitu se zúčastní německý kancléř Olaf Scholz, britský ministr zahraničí David Cameron, polský prezident Andrzej Duda či nizozemský premiér Mark Rutte. Českou delegaci povede premiér Petr Fiala.

„Důvod porady je jasný. Včera (v sobotu) jsem při příležitosti druhého výročí války na Ukrajině řekl, že strategie Západu ve válce na Ukrajině selhala,“ sdělil Fico. Vyjádřil také své obavy z toho, že Západ bude svou další podporou Ukrajiny přispívat k eskalaci konfliktu, namísto aby představil „smysluplný mírový plán“.

„I kdyby mě měl můj postoj stát funkci předsedy vlády, udělám všechno, abych zabránil přímé účasti slovenských vojáků ve válce na Ukrajině,“ dodal Fico. Ani o odchodu vojsk členských zemí NATO na Ukrajinu nikdo kromě něj nehovoří.

Fico nicméně v tématu pokračuje i v pondělí. Podle něj několik členských zemí NATO a EU zvažuje, že na základě dvoustranné dohody vyšle své vojáky na Ukrajinu. Slovensko se nepřipojí, podotkl. V podobném duchu se o pařížské schůzce vyjádřil i předseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini, který řekl, že by některé země mohly vyslat na Ukrajinu své vojáky spolu s vojenskou technikou. Zmiňoval se o nich jako o obsluze techniky.

„Neumím si přestavit, že na území Ukrajiny budou vojáci členských zemí NATO. Budou jen další mrtví. Všichni chtějí jen pokračování zabíjení,“ řekl Fico. Dodal, že by to znamenalo eskalaci konfliktu. S Pellegrinim shodně kritizovali, že jim mezi tématy nadcházejících jednání v Paříži jim chybí zmínka o mírovém plánu.

Fico také zopakoval svůj odmítavý postoj k dodávkám vojenského materiálu na Ukrajinu ze státních zásob Slovenska. Řekl, že Slovensko je připraveno pomáhat Ukrajině například v podobě odminovávacích zařízení nebo opravami techniky.

Jsme pátou kolonou Ruska, píší Slováci

Fica za jeho víkendové výroky zkritizovala také slovenská média. Portál Sme napsal, že je Slovensko pátou kolonou Ruska. „Dnes se Rusko může plně spolehnout, že slovanští bratři z Bratislavy ho podrží, vždyť na věčné časy a nikdy jinak. Proruské obsahy nehlásá nějaký moula s internetovou televizí a několika tisíci fanoušky, ale celá vládní koalice a předseda vlády. Tak vás zde máme, bratři, jsme vzorová pátá kolona,“ píše list.

Denník N uvedl, že Fico stihl Slovensko infikovat lžemi o Ukrajině jako nikdo jiný. „Ficův ideologický registr k ruské agresi je kompletní a vyčerpávající přehlídkou všeho kretenismu, který na obranu Kremlu může dnes zaznít v bývalém budoucím satelitu,“ míní.

„Můžeme se utěšovat, jak jen chceme, ale na veřejné mínění a naše čelné postavení v žebříčcích víry v konspirační teorie nemá nikdo větší vliv než tento travič studní,“ uvedl Denník N k osobě slovenského premiéra.

Podle bývalého šéfa slovenské diplomacie Miroslava Wlachovského pak Fico dává přednost zájmům Ruska a ničí důvěryhodnost Bratislavy u spojenců. „Převzal kompletně ruské narativy a je jejich největším šiřitelem. Ničí naši důvěryhodnost u spojenců a izoluje Slovensko,“ napsal o Ficovi Wlachovský, jenž vedl resort zahraničí v úřednické vládě, která loni dovedla zemi k předčasným parlamentním volbám.

Fica kritizoval rovněž lídr slovenské opozice Michal Šimečka. „To, co předvádí Robert Fico, je stále větší ostuda. Jen straší, lže, útočí na všechny, a sám si přitom hraje na oběť... místo toho, aby vládl a choval se jako lídr sebevědomé země,“ uvedl Šimečka, který je předsedou hnutí Progresivní Slovensko. Dodal, že nikdo jiný neměl v zemi tolik politického kapitálu, takovou sílu či čas, aby zanechal po sobě skutečné dědictví, ale Fico všechno promrhal.

Nynější vláda už čtyřnásobného premiéra Fica po svém nástupu do úřadu loni v říjnu zastavila vojenskou pomoc Kyjevu ze státních zásob. Fico v uplynulých měsících opakovaně nešetřil kritikou vůči Ukrajině, kterou například označil za jednu z nejzkorumpovanějších zemí a za stát, který je pod vlivem Spojených států. Před svou cestou do ukrajinského Užhorodu zase tvrdil, že v Kyjevě žádná válka není.

Autoři: ,