Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ficova vláda schválila zákon o veřejnoprávní televizi, z RTVS bude STVR

Svět

  13:11aktualizováno  15:04
Slovenská vláda ve středu schválila návrh zákona o Slovenské televizi a rozhlasu (STVR). Ten předpokládá, že nynější ředitel dnešní RTVS Ľuboš Machaj skončí ve funkci. Představitelé koalice činnost veřejnoprávní televize a rozhlasu kritizují. Opozice a některé zahraniční instituce už dříve tvrdily, že slovenská vláda chce RTVS ovládnout.

Vládní koalice má v Národní radě dostatek hlasů k tomu, aby zákon prosadila a rovněž prolomila případné veto hlavy státu. Platit bude hned po zveřejnění ve Sbírce zákonů. Návrh zákona o STVR kabinet premiéra Roberta Fica schválil na svém výjezdním zasedání v areálu jednoho zemědělského družstva na západě země, jehož jedním z konečných uživatelů výhod je podle slovenského registru bývalý český premiér Andrej Babiš.

Ministerstvo kultury ještě před jednáním vlády z návrhu zákona o STVR vypustilo ustanovení o zřízení programové rady, která by dohlížela na obsah vysílání této stanice. Právě plánované vytvoření programové rady bylo jedním z nejvíce kritizovaných ustanovení původní podoby zákona. Kritici záležitost vnímali jako možný způsob cenzury ve vysílání. Příští ředitel STVR by rovněž nemohl být odvolán bez uvedení důvodu.

„Televize a rozhlas objektivně nemohou být objektivní, protože jsou ve sporu s vládou Slovenské republiky. Je porušováno základní lidské právo občanů Slovenské republiky na to, aby měli k dispozici objektivní informace,“ tvrdil ve středu Fico před novináři po jednání vlády. Dodal, že sněmovna nebude o návrhu jednat zrychleně, jak prosazoval ještě v březnu. Zákon by měl být podle něj schválen parlamentem do jeho letních prázdnin.

Ministryně kultury Martina Šimkovičová řekla, že předloha zákona o STVR je v souladu s evropským aktem o svobodě médií, který Evropský parlament schválil v březnu a který má chránit nezávislost všech médií. Podle ní bylo zpravodajství RTVS dosud „nakloněno na jednou stranu“.

Současný generální ředitel RTVS Machaj se ujal funkce na původně pětileté období za minulé vlády v létě 2022. Spolu s ním podle nového zákona skončí funkční období nynějších členů rady stanice, která bude nově místo parlamentu volit a odvolávat ředitele STVR. Do zvolení Machajova nástupce by měl stanici řídit zástupce, kterého jmenuje předseda parlamentu.

Představitelé nynější slovenské vládní koalice, která nastoupila do úřadu loni v říjnu, netajili, že jejich cílem je dosáhnout změn ve vedení RTVS. Tvrdili, že RTVS není objektivní.

Opoziční strany na Slovensku či Evropská vysílací unie původní předlohu zákona kritizovaly jako ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize a rozhlasu. Nejsilnější opoziční hnutí Progresivní Slovensko v reakci na středeční rozhodnutí vlády uvedlo, že zákon znamená konec svobodné RTVS. Podle opozičního Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) je jediným cílem vlády získat nad RTVS kontrolu.

Část pracovníků RTVS ve společné nahrávce uvedla, že praktickým důsledkem nového zákona může být nástroj na politické ovládnutí RTVS pro jakoukoliv vládní moc. „Svobodná a nezávislá veřejnoprávní média mají sloužit všem občanům Slovenska, nejen mocenským ambicím kterýchkoliv stran. Chceme nadále svobodně tvořit, zachovávat pluralitu názorů a pracovat bez omezení nebo strachu,“ řekli.

Současná slovenská vláda v uplynulých měsících měnila i jiné zákony s cílem vyměnit šéfy některých úřadů či institucí. Fico po loňském jmenování premiérem kromě kritiky RTVS přestal komunikovat se čtyřmi jinými médii, včetně nejsledovanější televize Markíza. Označil je za nepřátelská.

Již čtyřnásobný ministerský předseda Fico na tiskových konferencích zpravidla neumožňuje novinářům klást otázky a s veřejností často komunikuje prostřednictvím Facebooku.

Autoři: ,