Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Slovenská sbírka na munici pro Ukrajinu splnila finanční cíl za necelé dva dny

Ukrajinské samohybné dělo Pion nedaleko Bachmutu (15. prosince 2022) foto: AP

Zatímco slovenská vláda se pomoci svému ukrajinskému sousedovi zdráhá, slovenští občané už na potřebnou munici nakupovanou díky české iniciativě vybrali více než 1,6 milionu eur (40,4 milionu korun). Oznámila to slovenská občanská iniciativa Mír Ukrajině, která se na organizaci sbírky podílí. Peníze se podařilo získat za dva dny.
  14:47aktualizováno  20:53

Sbírka, kterou podpořily též různé osobnosti, pokračuje. „Svou podporou jste dokázali, že Slovensko není zbabělé, právě naopak je odvážné a ochotné pomáhat,“ vzkázali organizátoři všem, kteří na podporu české iniciativy nákupu munice pro Ukrajinu přispěli.

Více než 21 tisíc dárců věnovalo do čtvrtečního odpoledne dohromady 1,38 milionu eur (34,6 milionu korun). Akci pod názvem „Když ne vláda, posíláme my“ organizátoři zahájili v úterý. Odkázali tak na fakt, že kabinet slovenského premiéra Roberta Fica se do českého programu zapojit nehodlá.

Český premiér Petr Fiala dnes na summitu EU v Bruselu ke slovenské sbírce řekl, že „je zde cesta, jak využít tyto prostředky také pro českou muniční iniciativu“. Podle něho je to možné udělat prostřednictvím nějakých českých neziskových organizací, které jsou schopny se postarat o to, aby se za peníze ze slovenské sbírky podařilo munici nakoupit. O podrobnostech mluvit nechtěl. „My uděláme všechno pro to, aby lidé na Slovensku mohli naplnit svůj úmysl Ukrajině pomoci,“ ujistil Fiala.

Představitelé slovenské vlády volají po mírovém řešení války na Ukrajině, která čelí ruské invazi, a po zastavení palby. Někteří slovenští ministři řekli, že zmíněnou sbírku nepodpoří. Novinářský dotaz na toto téma ve středu popudil ministra životního prostředí Tomáše Tarabu, který reportérovi televize Markíza odpověděl, že nemá moralizovat a že si má vzít samopal a jít na Ukrajinu.

Ficova vláda po svém loňském nástupu do úřadu zastavila vojenskou pomoc Ukrajině ze státních zásob, komerční dodávky však dál podporuje. Kabinet se rozhodl pomáhat Ukrajině už jen například humanitárně či odminovávacími systémy slovenské produkce. Na jeden takový stroj se dříve na Slovensku složili také lidé a instituce ve sbírce.

„Je velmi pěkné slyšet o slovenské iniciativě. V první řadě bych chtěl poděkovat všem lidem, kteří se snaží pomoct statečným obráncům Ukrajiny. Prověříme všechny možnosti, ale naše iniciativa je vytvořena především jako vládní. V každém případě však existuje mnoho možností, jak přispět. Je mnoho kampaní na získávání finanční prostředků, které se dají použít. Jsem proto velmi rád, že tolik lidí na Slovensku chce pomoct a jsou různé možnosti,“ uvedl český premiér Petr Fiala.

Organizátoři sbírky jeho slova ocenili. „Děkujeme premiérovi České republiky Petrovi Fialovi, že na jednání NATO ocenil slovenskou občanskou sbírku. Je výjimečné, že Slováci za necelé tři dny vysbírali bez pomoci vlastní vlády víc peněz než Slovinci a přispívají dál,“ píší organizátoři s tím, že nákup munice zabezpečuje jejich český partner, iniciativa Dárek pro Putina, podle požadavků ukrajinské armády a ve spolupráci s činiteli iniciativy české vlády.

Autoři: ,

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...