Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Slovenská policie obvinila kvůli únosu Vietnamce osm lidí, i Ficova poradce

Svět

  8:29
Slovenská policie obvinila osm lidí v sedm let staré kauze únosu vietnamského podnikatele z Německa přes Česko, Slovensko a Moskvu do Vietnamu. Mezi stíhanými jsou příslušníci vietnamské tajné služby a někdejší poradce slovenského premiéra Roberta Fica. Napsal to list Denník N.

Slovenská policie foto: Profimedia.cz

Podnikatel a bývalý komunistický funkcionář Trinh Xuan Thanh byl unesen za bílého dne z centra Berlína společně s jednou ženou, která ho doprovázela. Později se objevil ve Vietnamu, kde byl odsouzen k doživotnímu trestu za zpronevěru.

Hanoj tvrdí, že se podnikatel a funkcionář, který předtím v Německu usiloval o azyl, do země vrátil dobrovolně. Denník N napsal, že německé soudy vynesly v kauze už dva pravomocné odsuzující rozsudky.

Podle listu se únosci s Thanhem přesunuli přes Česko do Bratislavy, kde svá auta zaparkovali u vládního hotelu. Tam se v té době, za třetí vlády nynějšího slovenského premiéra Fica, konala narychlo svolána schůzka slovenské a vietnamské delegace pod vedením ministrů vnitra obou zemí.

Vietnamská delegace se následně přesunula na bratislavské letiště, odkud odletěla slovenským vládním letadlem do Moskvy. List napsal, že na palubě leteckého speciálu byl i unesený podnikatel.

Podle Denníku N schůzku delegací v Bratislavě měl na starosti tehdejší Ficův poradce vietnamského původu Quang Le Hong, který už měl slovenské občanství a který je mezi obviněnými. Policii se ho nepodařilo zastihnout, nyní je občanem Nigérie.

Bratislava vědomé zapojení do zavlečení Vietnamce v minulosti odmítla. Slovenští politici tehdy ale připouštěli možnost, že Vietnamci zneužili slovenskou pohostinnost.

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...