Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Svět

Lžete v přímém přenosu, vytkl Korčok Pellegrinimu. Slovenská kampaň vrcholí

Slovenští prezidentští kandidáti Ivan Korčok a Peter Pellegrini se ve čtvrtek střetli v rozhlasové debatě ve veřejnoprávní RTVS. (28. března 2024) foto: RTVS

Slováci sledovali další duel kandidátů na nového prezidenta. Exministr zahraničí Ivan Korčok a šéf parlamentu Peter Pellegrini se střetli v televizi Markíza. Ostře se pohádali například o svých vládních angažmá či o podobě současné předvolební kampaně. Korčok například Pellegrinimu řekl, že v přímém přenosu lže. Druhé a poslední kolo prezidentských voleb se koná v sobotu.
  21:14aktualizováno  22:21

Na úvod debaty citoval moderátor Michal Kovačič průzkum volebních preferencí pro Markízu, který ukázal, že druhé kolo by vyhrál Pellegrini s výsledkem 50,8 procenta, zatímco Korčok by byl těsně druhý s 49,2 procenta.

Prvním tématem se stala kampaň a antikampaň. Šéf koaliční strany Hlas-SD Pellegrini tak odpovídal, proč si myslí, že Korčok v případě nástupu do funkce prezidenta způsobí pád vlády. To je totiž jeden z jeho sloganů od chvíle, kdy prohrál první kolo voleb. Pellegrini odvětil, že jen opakuje slova zástupců opoziční strany Svoboda a Solidarita, kteří v televizi řekli, že díky Korčokovi započne proces konce této koalice. Za pád vlády pak označil i to, že současná koalice už další volby nevyhraje.

„Prezident může vstoupit do politického boje, může ovlivňovat veřejné mínění a postaví se na stranu opozice,“ řekl Pellegrini a některé opoziční postavy označil za „zkrachovance“, protože se nedostali do parlamentu. Osočil také prezidentku Zuzanu Čaputovou, že sice jmenovala údajně apolitickou úřednickou vládu, ale „skoro všichni pak skončili v nějaké politické straně“.

Korčok naopak Pellegrinimu řekl, že se chce „odklidit“ do prezidentského paláce jen proto, aby chránil vládu Roberta Fica. „Utíkáte z vlády, protože víte, že nesplníte sliby, které jste dal lidem před parlamentními volbami,“ poznamenal. Pellegrini však svou změnu názoru v otázce, zda kandidovat či ne, vysvětlil tím, že ho lidé mají rádi. „Můžete akceptovat moji upřímnou a lidskou odpověď?“ kritizoval pak moderátora.

Oba politici se následně pohádali o slovenské ekonomice a navzájem si vyčítali, v jakém je stavu. Pellegrini v této souvislosti Korčokovi připomněl, že seděl ve vládě Igora Matoviče, která se nakonec rozpadla a celou dobu ji provázel chaos.

„Nechali jsme vám osmačtyřicetiprocentní dluh a když jsme se vrátili, byl šedesátiprocentní. Nic po vás nezůstalo, nic jste nepostavili, nic jste nedokončili, nedobudovali,“ vmetl Korčokovi, který se tomu začal smát. Právě s nedokončenými projekty se totiž pojí i éra minulé vlády Ficova Směru-SD, jejíž byl Pellegrini součástí. „Toto není opravný pokus po parlamentních volbách, které jste prohráli,“ řekl Korčok šéfovi Hlasu, když se dohadovali o ekonomických otázkách.

Prvkem antikampaně se stala i falešná webová stránka, která se vydává za oficiální web Ivana Korčoka. Ten se odkázal na poznatky expertů, podle nichž web obsahuje data ukazující na to, že ho vytvořila agentura spravující kampaň Peteru Pellegrinimu. Korčok proto oznámil, že dá podnět policii. „Tváříte se, že s tím nemáte nic společného, ale to, že ze mě děláte válečného prezidenta, už je i o charakteru,“ poznamenal Korčok směrem ke svému rivalovi.

Ten odmítl, že by měl falešný web na svědomí. Naopak vyzval k tomu, aby se kauza vyšetřila, a prohlásil, že se také může ukázat, že to nastražil Korčokův tým, aby mohl konkurenci z něčeho obvinit.

Na otázku o korupci Pellegrini neuměl říct, zda s ní byly za minulé vlády Směru problémy. Zdůraznil také, že když byl premiérem on, začaly se otevírat některé velké kauzy. Slovenské policii však rozvázala ruce až Matovičova vláda a sám Pellegrini čelil nařčení, že přijal úplatek, což politik odmítl. Na adresu takzvaných „kajícníků“ neboli spolupracujících obviněných řekl, že je jasné, že selhali. Slíbil také, že nikdy coby prezident neudělí milost nikomu, kdo by měl na svědomí korupci či jinou ekonomickou kriminalitu anebo násilný trestný čin.

Situace v Gaze už je neúnosná, shodli se

Oba politici si zopakovali své tolikrát řečené postoje k válce na Ukrajině, ale i k právu veta v Evropské unii, kdy Korčok vyvracel to, co o něm Pellegrini veřejně prohlašuje. „Vy lžete v přímém přenosu,“ vmetl mu. „Nikdy jsem neřekl, že chci zrušení práva veta, ale budu se držet toho, co jsem řekl. Slovenský státně-politický zájem je to, aby Evropská unie měla silnou bezpečnostní politiku,“ zdůraznil Korčok s tím, že tuto politiku EU nebude mít, pokud nebude mluvit jednotným hlasem.

Pellegrini také podle Korčoka uhnul od hájení zájmů Slovenska, když se snaží zaujmout voliče expředsedy Nejvyššího soudu Štefana Harabina, kterého volilo přes čtvrt milionu lidí a který žádá vystoupení země z NATO a Slovenské unie. Harabin obě organizace označuje za zločinecké a žádá, aby se zastavily i komerční dodávky zbraní na Ukrajinu. Šéf Hlasu ovšem potvrdil, že vláda nebude komerčním dodávkám bránit.

Zahraničněpolitickým tématem je i válka v Gaze. Korčok řekl, že reakce Izraele na útok ze 7. října byla adekvátní, ale nadále je neudržitelná. Odsoudil při tom kabinet premiéra Benjamina Netanjahua a množství civilních obětí, které nyní na palestinském území jsou. Pellegrini rovněž řekl, že situace je neúnosná a odsoudil také poslední útok na humanitární pracovníky. „Ti lidé tam přinesli jídlo a vodu a oni je zabili,“ kritizoval.

Mimo jiné se debata dotkla i kulturně etických otázek, například potratů, kde jsou oba kandidáti pro zachování současné legislativy. V případě registrovaných partnerství, které ještě na Slovensku nemají, Pellegrini řekl, že by umožnil právo dědit nebo nahlížet do zdravotní dokumentace všem párům, které nežijí v manželství – homosexuálním i heterosexuálním. Na uznání svazků gayů a leseb však podle něj není slovenská společnost připravená.

Naproti tomu Korčok řekl, společnost už podle něj připravená je a že to Pellegrini „hrotí“. Prý však respektuje ústavu, která říká, že manželství tvoří muž a žena.

Na závěr debaty se Korčok vyhnul odpovědi na otázku, co bude dělat v případě, že volby prohraje, a zda půjde znovu do politiky. Někdejší diplomat, exministr a poradce dříve uváděl, že bude záležet na množství hlasů, které dostane. Kovačič mu proto předestřel odhad, podle kterého může získat milion hlasů. „Naložím s nimi zodpovědně, protože si jich velmi vážím,“ řekl opět neurčitě Korčok.

V poslední minutě určené pro vzkaz voličům pak Korčok zopakoval, že chce sloužit lidem, spojovat společnost, spolupracovat s vládou, pokud bude pracovat v zájmu Slovenska – a ozvat se, pokud to činit nebude. Upozornil, že v případě Pellegriniho výhry připadne moc ve státě jednomu politickému táboru a že se do prezidentského paláce dostane „prodloužená ruka svého stvořitele Roberta Fica“. Vrátil se také k netransparentní kampani svého rivala a k porušování pravidel. Apeloval i na to, že sám šel do voleb jako nezávislý, občanský kandidát.

Pellegrini zdůraznil, že si lidé musejí vybrat, „jaká bude kvalita života na Slovensku v příštích pěti letech“. Rozhodnou prý, zda dostanou prezidenta, který se o ně bude starat a bude prezidentem lidí, nebo zda nastoupí „prezident elit a kaváren“. Mluvil o nutnosti prezidenta schopného fungovat ve zlých časech a o tom, že krize na Slovensko určitě přijdou, protože se svět neustále mění. Hlava státu podle Pellegriniho musí umět hájit slovenské zájmy i za hranicemi země, musí bojovat proti zatahování Slovenska do vojenských konfliktů. Pellegrini prý nepřipustí, aby kdokoliv vyslal „naše syny“ do války.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!