Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zápas o slovenské Maďary. Jejich lídr před druhým kolem podpořil Pellegriniho

Svět

  16:32
Lídr slovenských Maďarů a neúspěšný prezidentský kandidát Krisztián Forró před druhým koleb voleb podpořil šéfa parlamentu Petera Pellegriniho. Oba si veřejně odpustili křivdy z minulosti. Hlasy největší národnostní menšiny na Slovensku budou jedním z rozhodujících faktorů. Vítěze prvního kola Ivana Korčoka prý mrzí, že se s ním Forró ani nesejde.

„Za současných podmínek je pan Pellegrini nejlepší volbou jako prezident Slovenské republiky,“ řekl Forró na společné tiskové konferenci s Pellegrinim. Ten v sobotním prvním kole prezidentských voleb skončil na druhém místě se ztrátou zhruba 124 tisíc hlasů za exministrem zahraničí a diplomatem Ivanem Korčokem. Rozdíl mezi oběma kandidáty činil více než 5 procentních bodů.

Forró dodal, že Korčok neudělal vstřícná gesta vůči maďarské menšině a že od Pellegriniho dostal příslib, že své problémy bude moci komunita nastolovat. S Pellegrinim se shodl v otázce války na Ukrajině, která se brání ruské invazi. Oba politici řekli, že je třeba zahájit mírová jednání.

Korčok však veřejně napsal, že se s ním Forró navzdory dohodnutému termínu nakonec ani nechce sejít. Uvedl také, že za důležitou považuje kromě jiného ochranu menšin. „Maďarští voliči byli historicky vždy na straně demokratického spektra a maďarské strany byly vždy součástí modernizačních vlád a modernizačního proudu politiky. A byl bych rád, kdyby tomu tak bylo i nadále. Vnímám, že maďarská menšina už delší čas nemá v parlamentu zastoupení a za sebe říká, že chci být prezidentem, který se bude zajímat i o život a problémy menšin,“ píše mimo jiné Korčok.

Totéž napsal i maďarsky a slíbil, že bude apelovat na to, aby se z evropských zdrojů rozvíjel jih Slovenska, „který byl dosud nejvíce zanedbávaným regionem vládami Směru“. Připomněl, že Pellegrini v těchto volbách seděl, a tvrdí, že den po volbách na slovenské Maďary zase zapomene. Na to, že vesnice na jihu mnohdy nemají ani kanalizaci a pitnou vodu, si v nedávné debatě všech prezidentských kandidátů stěžoval i sám Forró.

Forró, který je předsedou neparlamentní strany Magyar Szövetség – Maďarská aliance (zkráceně Aliance), v prvním kole prezidentských voleb získal 2,9 procenta hlasů. Volilo ho 65 500 lidí. Jeho výsledek byl výrazně nižší, než je zastoupení Maďarů ve slovenské populaci. K největší národní menšině v zemi se v roce 2021 při sčítání lidu přihlásilo 7,75 procenta obyvatel Slovenska. Politik nicméně vyhrál v „maďarských“ okresech Dunajská Streda a Komárno.

Pellegrini zlehčoval, že v minulosti označil postup aktivistů, kteří na dopravní značku k názvům měst ve slovenštině doplnili jejich označení v maďarštině, za provokaci. Forró zase za minulost označil Pellegriniho hlasování pro zákon, kterým Národní rada v roce 2010 až na výjimky zrušila možnost dvojího občanství v obavě, aby příslušníci maďarské menšiny hromadně neusilovali o občanství sousedního Maďarska.

Korčok má ovšem také svou historii s Maďary. V roce 2021 z pozice ministra zahraničí kritizoval Maďarsko, že předem neinformuje Bratislavu o svých aktivitách na Slovensku. Šlo například o nákupy či rekonstrukce budov na slovenském území. Předtím se také ohradil proti postupu svého maďarského kolegy Pétera Szijjártóa, který podle něj na Slovensku jednal s jedním poslancem vládní koalice o slovenském zákonu o státním občanství.

Opoziční strana Svoboda a Solidarita (SaS), která podporuje Korčoka, zase kritizovala středeční výjezdní zasedání kabinetu slovenského premiéra Roberta Fica na jihu země. Vláda tam kromě jiného rozdělila téměř dva miliony eur (přes 50 milionů korun) ve formě dotací na různé projekty v regionu. Zasedání ve městě Galanta SaS označila za další zoufalou snahu vládní koalice pomoci Pellegrinimu před rozhodujícím kolem prezidentských voleb.

„Maďaři prodali Maďary za třicet stříbrných,“ okomentoval to na Facebooku i lídr hnutí Slovensko (dříve OLaNO), expremiér a neúspěšný kandidát na prezidenta Igor Matovič. „Nikdy Fico či Pellegrini neudělali výjezdní zasedání ve městě, kde v zajímavém počtu žije maďarská komunita. Nikdy za dvanáct let svých vlád. Až dnes, deset dní před volbami. Najednou,“ podotkl mimo jiné.

Žádného z dvojice finalistů prezidentské volby zatím nepodpořil třetí nejúspěšnější kandidát z prvního kola Štefan Harabin, který dostal více než 264 tisíc hlasů. Dřívější průzkumy ukázaly, že výrazná většina jeho sympatizantů by hlasovala pro Pellegriniho.

Autoři: ,