Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Hrozí příklon Slovenska k Rusku, obávají se ve světě po volbách

Bujaré oslavy v centrále volebního štábu strany Směr-SD. Lídr Robert Fico spolu s ostatními členy strany zpíval píseň. „My sme vyhrali, takto sa to robí, do psej matere,“ křičel poté Fico. foto: Expres.cz

Liberální zázrak se nekoná, píše rakouská tisková agentura APA k výsledkům slovenských voleb, v nichž zvítězila Strana Směr-SD expremiéra Roberta Fica. Francouzská agentura AFP, britská veřejnoprávní stanice BBC či americká zpravodajská televize CNN zdůrazňují možný příklon Slovenska ke Kremlu. Čeští politologové však věří, že slovenská politika bude nakonec umírněnější, než předvolební rétorika.
  10:08aktualizováno  11:57

Vyvozují to především z Ficových předvolebních prohlášení, včetně toho, že po návratu k moci by ukončil vojenskou pomoc Ukrajině, která čelí ruské vojenské agresi.

Agentura AP konstatovala, že liberální zázrak se při slovenských předčasných voleb nekonal. Hlasování ovšem podle ní přineslo překvapení – nečekaně se do parlamentu nedostaly krajně pravicová Republika a „po drastickém propadu hlasů“ donedávna koaliční strana Jsme rodina dosavadního předsedy parlamentu Borise Kollára.

Úspěšná naopak byla podle APA i strana Obyčejní lidé expremiéra Igora Matoviče, která je přitom označována za hlavního viníka 3,5 roku trvajícího politického chaosu v zemi, která je členem EU i NATO. „Na základě výsledků viděli pozorovatelé ještě během volební noci na Slovensku jako pravděpodobnou koalici vedenou proruským Ficem,“ napsala APA.

Agentura AFP poznamenává, že Fico se svou „populistickou“ stranou představují „riziko, že diplomatickou rovnováhu země velmi jasně nakloní na stranu Kremlu“. AFP připomíná několik nedávných Ficových výroků, vyznívajících ve prospěch ruského režimu: že by přestal vojensky podporovat Ukrajinu, že válka na Ukrajině začala v roce 2014, když údajní „ukrajinští fašisté“ zabíjeli civilisty ruské národnosti, a že by nedovolil zatčení ruského prezidenta Vladimira Putina na území Slovenska.

BBC v titulku nedělní zprávy o slovenských volbách upozorňuje: „Populistická strana vyhrála hlasování, ale pro koalici potřebuje spojence“. K možnosti ukončení slovenské vojenské pomoci Ukrajině píše: „Tato hrozba vyvolala znepokojení mezi členy Evropské unie a NATO, ale získala podporu na sociálních sítích mezi Slováky, kteří tradičně chovají vřelé city vůči Moskvě.“

Zpravodajská televize CNN na svém serveru v článku s titulkem „Proruský politik zvítězil ve slovenských parlamentních volbách“ píše, že Směr-SD získal více hlasů, než se čekalo. Výsledky pravděpodobně budou znamenat výzvu pro jednotný postoj NATO a EU vůči Ukrajině, domnívá se CNN, která však také upozorňuje, že Fico si nejdřív musí najít koaličního partnera.

„Když byl v opozici, Fico se stal blízkým spojencem maďarského premiéra Viktora Orbána, zvláště pokud jde o kritiku Evropské unie. Existují spekulace, že pokud se vrátí k moci, Fico a Orbán by se mohli spojit a klást překážky Bruselu. Pokud polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost dokáže získat třetí volební období v polských parlamentních volbách příští měsíc, tento blok potížistů v EU by mohl ještě posílit,“ varuje CNN.

Německý týdeník Die Zeit píše: „V Bruselu panují obavy, že by se Fico mohl spojit s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Mohly by tak vzniknout spory s EU o právní stát, o migrační témata a o válce na Ukrajině. Ficův pragmatismus z jeho dřívějších funkčních období, kdy Slovensko přivedl do eurozóny a do značné míry se vyhýbal rozepřím s partnery z EU a NATO, však některé z těchto obav mírní.“

Financial Times zvolil pro zprávu o slovenských volbách titulek „Robert Fico zvítězil ve slovenských volbách s protiukrajinským postojem“. Podobně chorvatský deník Večernji list přichází s titulkem „Proruský expremiér vyhrál slovenské volby s kampaní za zrušení pomoci Ukrajině“.

Podle politologů bude slovenská politika umírněnější, než předvolební rétorika

Zahraniční politika Slovenska po volbách však bude pravděpodobně umírněnější, než byla předvolební rétorika předsedy vítězných sociálních demokratů Roberta Fica, domnívá se politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Ani spoluzakladatel Cevro Institutu Ladislav Mrklas neočekává, že by země například vystupovala z mezinárodních organizací. Nemusí se podle něj měnit ani vztahy s Českou republikou.

Podle obou politologů bude muset Fico nasadit pragmatičtější zahraniční politiku i kvůli koaličním partnerům. „Nemyslím si tedy, že Slovensko úplně změní orientaci. Ale dobrá zpráva pro příznivce Ukrajiny to není,“ řekl ČTK Mlejnek. Mrklas dodal, že Směr nebude mít ve vládě kritika NATO a EU - stranu Republika, která ve volbách neuspěla. Zejména Hlas bude podle něj držet Fica zpátky.

Šéf slovenských sociálních demokratů bude ale podle Mrklase pro domácí publikum nadále uplatňovat poměrně radikální rétoriku směrem k Ukrajině i Bruselu. Pokud se čeští politici nebudou snažit Fica „vychovávat a říkat mu, co má dělat,“ nebude podle něj důvod, aby se změnily vzájemné vztahy mezi zeměmi. Vztahy ale asi nebudou tak srdečné, s bývalým premiérem Andrejem Babišem (ANO) si byl předseda nejsilnější slovenské strany bližší.

Ve volbách se voliči podle Mlejnka rozhodovali spíše na základě nespokojenosti s ekonomikou než podle toho, zda se strany orientují provýchodně nebo prozápadně. „Výsledek voleb byl primárně dán špatnou ekonomickou situací na Slovensku,“ prohlásil. Lidé si podle něj stěžovali na školství či zdravotnictví, minulá vládní sestava se pak zcela rozložila.

„Ukázalo se, že Slováci a Slovensko si přejí návrat Roberta Fica. Je to opravdu fenomén, dokázal vyhrát páté volby,“ řekl ČTK Mrklas. Progresivní Slovensko mělo podle něj nakonec horší výsledek, než mnozí očekávali. Bere to jako poučení, že nelze vyhrát volby pouze vítězstvím ve velkých městech jako Bratislava nebo Košice. Strana podle něj měla špatné výsledky v odlehlých částech země.

Autoři: ,

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...