Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Zemi zasáhne sluneční bouře, má schopnost poškodit satelity a přerušit signál

Svět

  15:01
Silné erupce na Slunci nabírají na síle a Zemi hrozí střet se sluneční bouří. Uvedl to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) společně s tvrzením, že nejkritičtějším dnem má být čtvrtek 30. listopadu. Podobné bouře nejčastěji rušily rádiové a GPS signály a u této se nemá podle NASA očekávat výjimka.

ilustrační snímek foto: NASAReuters

NASA poskytla vyjádření portálu The Economic Times. Vědci mimo jiné vysvětlují, že bouře způsobí uvolnění slunečních vln, které obsahují vysoce nabité ionty schopné poškodit satelity a komunikační systémy na celé planetě.

Úřad odhaduje, že výpadek může na některých místech trvat déle než 15 hodin a bouři popisují jako menší úrovně, ale intenzivní. V minulosti podobné druhy slunečních bouří nejčastěji způsobily výpadky signálů, zejména v blízkosti pólů. Vědci také uvedli, že pokud budou výpadky na pólech časté, může bez větších problémů dojít až ke globálnímu narušení.

Společně se slunečními bouřemi přichází za podobných podmínek také polární záře. Zatímco v polárních oblastech jsou celkem běžné, v nižších zeměpisných šířkách je jejich výskyt vzácný. Podle astronoma Petra Horálka z Fyzikálního ústavu v Opavě bude ale pozorování polární záře z Česka nemožné kvůli tomu, že v době, kdy se bouře přežene, bude v Česku slunečné počasí. Horálek také uvedl, že polární záře je důsledkem přímého zásahu Země oblakem nabitých částic ze Slunce, který se při bouři uvolní.

„Sluneční bouře jsou v současnosti velmi častým jevem a tato je sice o něco silnější než ty předešlé, ale žádné nebezpečí pro ČR nesledujeme. Je škoda, že naše podnebí nám nedovolí sledovat polární záři, která se po bouři objeví,“ dodal Horálek.

Letos byla v Česku vidět polární záře v začátcích listopadu, v únoru a v dubnu, kdy byla na řadě míst výrazná a dobře viditelná i z velkých měst, i tehdy někde pozorování zhatily mraky. Záře byla nejen červená a zelená, ale měla i odstíny růžové a sahala až do zenitu, komentovala tehdy na webu tuto nevšední nebeskou podívanou Česká astronomická společnost.

Autor: