Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Mnohamiliardová americká pomoc Ukrajině se náhle přiblížila. Jde o dny

Předseda Sněmovny reprezentantů USA Mike Johnson na tiskové konferenci v Kapitolu ve Washingtonu (14. listopadu 2023) foto: Reuters

Americká Sněmovna reprezentantů by mohla o pomoci Ukrajině, Izraeli a indicko-tichomořskému regionu hlasovat v sobotu. Podle agentury Reuters to ve středu uvedl republikánský předseda Sněmovny Mike Johnson.
  22:07

Sněmovní rozpočtový výbor představil návrh, který počítá s 60,84 miliardy dolarů (přibližně 1,4 bilionu Kč) na pomoc Ukrajině a partnerům v regionu, přičemž 23,2 miliardy dolarů by bylo použito na doplnění amerických zbraní a zásob.

Návrh zákona o pomoci Izraeli počítá s pomocí ve výši 26,38 miliardy dolarů, což zahrnuje prostředky na pokrytí nákladů na americké vojenské operace v reakci na nedávné útoky.

Návrh týkající se pomoci indicko-tichomořskému regionu vyčleňuje 8,12 miliardy dolarů.

Po týdnech nejistoty ohledně toho, zda republikánští lídři ve Sněmovně reprezentantů nechají o pomoci hlasovat, Johnson v pondělí oznámil, že se rozhodl rozdělit Senátem schválený návrh zákona o pomoci ve výši 95 miliard dolarů na jednotlivé části, tedy aby se hlasovalo odděleně o Ukrajině a Izraeli.

Ve středu, po intenzivním tlaku části republikánů, kteří návrh odmítají, začal Johnson zveřejňovat znění jednotlivých návrhů zákonů s tím, že o jejich konečném schválení se bude hlasovat v sobotu večer, aby byl do té doby čas na jejich projednání a předložení pozměňovacích návrhů.

Americký prezident Joe Biden výdajový balík předložil už v říjnu v návaznosti na teroristický útok hnutí Hamás na jižní Izrael, zároveň chtěl předejít vyčerpání dostupných peněz na vyzbrojování Kyjeva. Od té doby neustále žádá zákonodárce, aby opatření co nejrychleji schválili.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!