Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Svět

Máte krev na rukou. Politici grilovali šéfy sociálních sítí kvůli zneužívání dětí

Generální ředitel společnosti Meta Mark Zuckerberg hovoří během slyšení v senátním justičním výboru. (31. ledna 2024) foto: AP

Zakladatelé a šéfové několika dominantních sociálních sítí na světě ve středu před americkými senátory hájili svá opatření týkající se dětských uživatelů. Několikahodinové slyšení se týkalo především různých podob zneužívání dětí na sítích a dostupnosti těchto sítí pro děti mladší 13 let.
  21:58

Postoj členů výboru k šéfům technologických firem se lišil. Demokratický senátor Chris Coons například uznal klady, které sociální sítě přinesly „více než polovině lidem na planetě“, kteří je užívají. Naopak republikán Ted Cruz dotazy na Zuckerberga křičel a republikán Lindsey Graham poznamenal, že šéf provozovatele Facebooku „má na rukou krev“.

Graham si touto poznámkou vysloužil krátký potlesk od desítek zástupců veřejnosti, mezi nimiž byli příbuzní dětí, které se staly oběťmi zneužívání na sociálních sítích.

Dotazy senátorů vycházely z dat, podle nichž americké Národní centrum pro pohřešované a zneužívané děti (NCMEC) obdrželo v roce 2023 rekordní počet upozornění na potenciální případ sexuálního zneužívání dítěte v kyberprostoru.

Narostl rovněž počet případů vydírání prostřednictvím například citlivých fotografií dítěte. Kolem 80 procent upozornění v minulém roce NCMEC obdržela ze dvou platforem: Facebooku a Instagramu, které obě vlastní Meta, píše list The New York Times (NYT).

Kromě Zuckerberga a Chewa senátorům odpovídali zakladatel Discordu Jason Citron, generální ředitelka X, bývalého Twitteru, Linda Yaccarinová a Evan Spiegel, ředitel společnosti Snap provozující síť Snapchat.

Představitelé firem argumentovali tím, že jejich společnosti investují miliardy dolarů do opatření souvisejících s bezpečností dětí a využívají pokročilé nástroje, které škodlivý obsah odhalují a ztěžují potenciálním predátorům přístup k dětským uživatelům.

Citron výboru například popisoval jeden z bezpečnostních nástrojů Discordu zaměřený na teenagery. „Pane Citrone, kdyby tohle fungovalo, tak byste tu dnes neseděl,“ odvětil demokratický senátor Richard Durbin.

Počet aktivních uživatelů překročil pět miliard

Počet aktivních uživatelů sociálních sítí loni překročil pět miliard lidí, což představuje přes 62 procent světové populace, vyplývá z výroční zprávy, kterou zveřejnila společnost Meltwater spolu s agenturou We Are Social. Připojení k internetu má 5,5 miliardy lidí, uvádí. Typický uživatel internetu denně na síti stráví šest hodin a 40 minut.

Zpráva vychází z dat společnosti Kepios, jež se zaměřuje na studium využívání digitálních technologií. Počet uživatelů sociálních sítí se podle ní loni zvýšil o 5,6 procenta, zatímco světová populace narostla o 0,9 procenta.

Největší sociální síť z hlediska počtu uživatelů, platforma Instagram, měla celkem 1,65 miliardy uživatelů, těsně za ní následovala síť TikTok s 1,56 miliardy uživatelů. Zpráva však připomíná, že v počtu uživatelů panuje určitá míra nepřesnosti, zejména kvůli automatizovaným účtům a lidem registrovaným pod různými identitami.

Ačkoli nástroje odhalující nezákonný obsah jsou pokročilejší, odborníci upozorňují, že všeobecná dostupnost chytrých telefonů s kamerou, otevřených internetových skupin a aplikací pro posílání zpráv usnadňují sdílení citlivých fotografií i informací a slouží jako živná půda pro internetové predátory.

Jak je možné, že miliony dětí mladších 13 let mají přístup na sociální sítě, ačkoliv by jej podle jejich pravidel mít neměly, byla další z hlavních otázek senátorů. Dětem za současných podmínek stačí při zakládání profilu na sociální síti o svém věku jednoduše lhát.

Deník NYT loni v listopadu přítomnost dětí na sítích Mety popsal jako „veřejné tajemství“. Firma podle deníku od roku 2019 věděla o nejméně 1,1 milionu uživatelů Instagramu mladších 13 let, ale zrušila jen zlomek těchto profilů.

Nejen Zuckerberg, ale také majitel X Elon Musk se už v minulosti střetl s firmou Apple, která na zařízeních s operačním systémem iOS provozuje obchod s aplikacemi App Store. Podle Zuckerberga by mělo být povinností Applu požadovat při stahování aplikací sociálních sítí ověření věku.

„Tři ze čtyř rodičů požadují ověření věku při stahování. Čtyři z pěti rodičů chtějí, aby jejich teenageři potřebovali souhlas rodičů, pokud chtějí aplikaci stáhnout. My toto podporujeme,“ uvedl ve středu Zuckerberg s odvoláním na data své společnosti. Zuckerberg podle NYT v jeden okamžik vstal a otočen k přítomným zástupcům veřejnosti prohlásil: „Je mi líto, čím vším jste museli projít. Nikdo by neměl muset prožít to, co prožily vaše rodiny.“

V projevech šéfů jednotlivých firem byly znatelné rozdíly: Zuckerberg vypovídal v americkém Senátu už poosmé a zkušený je rovněž šéf TikToku Chew, naopak Yaccarinová nebo Citron působili podle novinářů nejistě a na některé dotazy senátorů odpovídali s obtížemi.

10. dubna 2018

Autoři: ,

Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!
Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!

3 maminky, které porodily císařským řezem, vyzkoušely kojenecké mléko Nutrilon Profutura CESARBIOTIK™ 2. Co nabízí oproti standardnímu mléku? A jak...