Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Shoďme jadernou bombu u Polska a zastavíme zásobování, navrhují v Rusku

Svět

  19:48
Ruský moderátor Vladimir Solovjov navrhl shodit taktickou jadernou bombu na ukrajinské území u hranic s Polskem a účinně tak zabránit dodávkám západních zbraní zemi bránící se ruské agresi. Není to samozřejmě poprvé, co si pohrál s myšlenkou použití jaderné zbraně.

Ruský moderátor Vladimir Solovjov na snímku z července 2022 foto: Profimedia.cz

Podle pozorovatelů ruského dění se nicméně zmínka o potřebě přetnout důležité zásobovací trasy Ukrajincům plně kryje se zájmy ruské armády. Ta se v posledních měsících zaměřuje, a to poměrně úspěšně, především na energetickou infrastrukturu země. V jejím odhodlání se bránit se však nezměnilo nic.

Naopak množící se informace o tom, jak ukrajinští vojáci nemají dostatek munice, a to zejména té těžké, dávají prostor pro ruské stratégy si uvědomovat, že kdyby jí vinou výpadků dodávek měli obrněnci ještě méně, pomohlo by to invazním silám v nové ofenzívě. Spekuluje se, že by mohla začít na konci února, tedy v první výročí ruského vpádu na Ukrajinu.

Ruská armáda má podle různých názorů ve výcviku stovky tisíc lidí, které chce pak vrhnout na frontu.

„Potřebujeme obnovit testy jaderných zbraní, opustit všechny související smlouvy o zákazu jaderných zkoušek, provést demonstrativní test strategických jaderných zbraní,“ prohlásil Solovjov v jednom ze svých pořadů. Podle moderátora, který je označován za hlásnou troubou Kremlu, už nestačí jen vytyčovat, co je nejzazší mezí ruské trpělivosti.

Taktická jaderná zbraň by se mohla podle něho použít u „vstupu“ do Polska, aby se zabránilo zásobování právě přes tuto zemi. Zničit by se podle Solovjova měly i všechny mosty přes řeku Dněpr, která protéká středem Ukrajiny.

„Pořád vidíme, že železniční spojení plně funguje. Nechápu, proč lodě převážející vojenský materiál nebyly potopeny. Nechápu, proč nebyly zasaženy nákladní vlaky,“ pokračoval ve svém rozjímání Solovjov, který opět navrhl, aby byly ničeny nezávisle na tom, na jakém území se nacházejí.

Rusové by se mohli v pokusech přetnout zásobovací trasy snažit o to více, že USA slíbily v pátek Ukrajině dodat kromě systémů protivzdušné obrany Hawk i nově vyvinuté rakety GLSDB (Ground Launched Small Diameter Bomb), které mohou být odpalovány i ze systémů HIMARS a mají dolet až 150 kilometrů.

O toto „střelivo“ Ukrajina žádá už dlouhodobě a slibuje si od něho, že pomůže naopak jí v ofenzívě proti Rusům. Tedy kromě desítek obrněných transportérů, které už ze Západu na Ukrajinu míří. Média samozřejmě propírají i slíbené desítky tanků Leopard 2 a 1, které mají pomoci prolomit ruskou obranu. Ale to je pomoc, která se zrealizuje spíš až za další dlouhé měsíce a pomůže v dostatečném množství Ukrajině až někdy na přelomu jara a léta, ne-li později.

25. ledna 2023

Autor:

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...