Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Svět

Po vítězství Warnocka v Georgii budou mít demokraté v americkém Senátu většinu, porazil „Trumpova kandidáta“

Raphael Warnock (na snímku), který senátorský post obhajoval, porazil republikánského kandidáta Herschela Walkera podporovaného exprezidentem Donaldem Trumpem. (6. prosince 2022) foto: AP

Ve druhém kole voleb do Senátu v americké Georgii podle projekcí institutu Edison Research zvítězil demokratický kandidát Raphael Warnock. Demokraté tak budou mít v horní komoře amerického Kongresu zřejmě 51 zástupců, republikáni 49.
  6:57aktualizováno  10:08

Warnock, který senátorský post obhajoval, porazil republikánského kandidáta Herschela Walkera podporovaného exprezidentem Donaldem Trumpem.

Druhé kolo senátních voleb se v Georgii v úterý konalo kvůli tomu, že v prvním kole před měsícem ani jeden z kandidátů nezískal potřebnou nadpoloviční většinu hlasů.

S pravděpodobnými 51 demokratickými zástupci v Senátu bude pro prezidenta Joea Bidena snazší prosazovat své kandidáty na soudní a správní posty. Většinu demokratům v Senátu v posledních dvou letech zajišťovala viceprezidentka Kamala Harrisová, která je z titulu své funkce předsedkyní této komory Kongresu a může rozhodovat při rovnosti hlasů.

Většina návrhů zákonů však vyžaduje podporu republikánů, kteří v listopadových volbách získali těsnou většinu ve Sněmovně reprezentantů.

Warnock, který se stal prvním černošským senátorem Georgie v lednu 2021, v děkovném projevu svým spolustraníkům v hotelu v Atlantě řekl, že „lid promluvil“, což označil za „nejsilnější slovo v demokracii“.

Třiapadesátiletý pastor, v jehož atlantském kostele kdysi kázal Martin Luther King, věnoval zvláštní poděkování své matce. Řekl, že vyrůstala v 50. letech minulého století v Georgii, kde „sklízela bavlnu někoho jiného“, ale „dnes večer pomohla zvolit svého nejmladšího syna senátorem Spojených států“.

Agentura Reuters píše, že Walkerova porážka znamená neúspěch také pro samotného Trumpa, který se uchází o republikánskou nominaci do prezidentských voleb v roce 2024.

Walker, někdejší hvězda amerického fotbalu, se v kampani dopouštěl chyb a několik jeho bývalých přítelkyň uvedlo, že jim zaplatil potrat. Vyslovuje se přitom pro to, aby umělé přerušení těhotenství bylo zakázáno. Walker tato obvinění odmítá.

6. prosince 2022

Autoři: ,