Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

Pátrání po čtveřici námořníků zmizelých po srážce lodí skončilo kvůli počasí

Německé záchranné lodě pátrají po přeživších srážky lodí Verity a Polesie. (24. října 2023) foto: HavariekommandoReuters

Pátrací týmy pozastavily hledání čtyř námořníků, kteří se pohřešují po srážce dvou nákladních lodí v Severním moři. Oznámila to námořní záchranná služba DGzRS, podle které ve středu pátrání na hladině už pokračovat nebude. V oblasti panuje zhoršené počasí s dešťovými přeháňkami, silným větrem a až třímetrovými vlnami.
  9:35

Nehoda lodí Polesie a Verity se stala v úterý brzy ráno asi 22 kilometrů jihozápadně od ostrova Helgoland a zhruba 30 kilometrů severovýchodně od východofríského ostrova Langeoog. Na místě v úterý zasahovali potápěči a záchranné týmy. Záchranáři mohli díky četným lodím a helikoptérám zapojeným do akce pracovat i za tmy, v noci na středu znovu zcela propátrali oblast nehody.

Loď Verity se po srážce potopila. Na palubě se nacházelo sedm členů posádky - dva námořníky se podařilo vytáhnout z vody živé a jeden zemřel. Není vyloučeno, že zbývající čtveřice pohřešovaných zůstala na palubě. Úterní mise potápěčů ale nebyla úspěšná a kvůli silnému proudu musela být ukončena.

Loď Polesie s 22 členy posádky byla po srážce schopna plavby a ve středu brzy ráno dorazila do přístavu v dolnosaském Cuxhavenu.

Na místě v úterý panovaly nepříznivé povětrnostní podmínky s vysokými vlnami, záchranná akce trvala celý den. Teplota vody v oblasti je kolem 12 stupňů. „Za této teploty je možné přežít (v moři) zhruba 20 hodin, podle oblečení a tělesné konstituce,“ citovala agentura AFP šéfa spolkové námořní záchranné služby DGzRS Michaela Ippicha.

Loď Verity je dlouhá 91 metrů a plula pod britskou vlajkou z Brém do Imminghamu v Británii. Polesie, registrovaná na Bahamách, je dlouhá 190 metrů a mířila z Hamburku do Španělska.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,