Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Srebrenický masakr mi zatajili. Nic jsem nevěděl, vzkázal Karadžić soudu

Svět

  14:30
HAAG - Bývalý politický předák bosenských Srbů Radovan Karadžić údajně o masakru z roku 1995 ve východobosenské Srebrenici vůbec nevěděl. Prostřednictvím člena týmu právníků, kteří mu pomáhají s obhajobou, to prohlásil v Haagu při procesu před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY).

Radovan Karadžić na archivním snímku z července 2013. foto: ČTK

"Neexistuje nejmenší důkaz toho, že by pan Karadžić plánoval nebo nařídil zabíjení vězňů, nebo že by o tom dokonce věděl," prohlásil podle agentury AFP poradce 69letého Karadžiče Peter Robinson. "Ve skutečnosti před ním byly (tyto události) zatajeny," dodal.

Smrtící etnické čistky

Někdejší prezident Republiky srbské (RS) je obžalován z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Obžaloba se týká celkem 11 zločinů, především odpovědnosti za masakr ve Srebrenici, při němž srbské síly v závěru války povraždily tisíce muslimských mužů a chlapců. Obviněn je také z iniciování etnických čistek nebo v souvislosti s brutálním obléháním Sarajeva, které trvalo 44 měsíců a vyžádalo si na 10 000 mrtvých.

Srebrenica - memento občanské války. Žena na snímku objímá rakev, v níž spočívají ostatky jejího příbuzného - jedné ze 409 dalších identifikovaných obětí (Potočari, červenec 2013)

Obžaloba staví na tom, že srebrenický masakr byl důsledkem a součástí ideologie etnických čistek, které měly území obývaná v rozpadající se Jugoslávii převážně srbským obyvatelstvem co nejvíce zbavit Muslimů, Chorvatů a dalších nesrbských národů. Cílem této politiky, jejímž hlavním propagátorem byl bývalý srbský prezident Slobodan Milošević, bylo vytvořit takzvané Velké Srbsko.

VÍCE ZDE:

Žalobce ICTY Alan Tieger v pondělí při své závěrečné řeči prohlásil, že Karadžič "je odpovědný za každou tragédii", k níž během války v Bosně v letech 1992-1995 došlo. Označil ho přitom za "hnací sílu" etnických čistek a dalších zločinů a navrhl pro něj trest doživotního vězení.

Morální odpovědnost přiznal

Bosenskosrbský exprezident ve středu při zahájení závěrečné obhajobě sice uznal, že jako politický vůdce v době války "nese morální odpovědnost za zločiny spáchané občany a silami Republiky srbské", odmítl však odpovědnost trestní. Trval na tom, že žalobci tribunálu nijak neprokázali, že to byl on, kdo organizoval krutosti, které byly za války páchány.

Ratko Mladić (vlevo) a Radovan Karadžić na plakátech nabízejících odměnu za jejich dopadení (archivní snímek).

"Ani jeden svědek neřekl, že Radovan Karadžić plánoval, nařídil nebo věděl o popravách zajatců ve Srebrenici," připomněl Robinson. "Zamyslete se nad tím a zeptejte se sami sebe, proč tomu tak je," vyzval soudce ICTY.

Kromě Karadžiče jsou na lavici obžalovaných tribunálu ještě tři další osoby. Je mezi nimi i někdejší vrchní velitel bosenskosrbské armády Ratko Mladić, který je označován za hlavního viníka srebrenické tragédie. Srbská nezávislá média v závěru války hodně spekulovala o tom, že Mladić se zcela vymknul kontrole politickému vedení RS a že mezi ním a Karadžičem panuje napětí.

ČTĚTE TAKÉ:

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!