Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

SpaceX omezil Ukrajině službu Starlink, nechce pomáhat dronovým útokům

Ukrajinští vojáci vysílají dron. (15. prosince 2022) foto: ČTK

Americká společnost SpaceX miliardáře Elona Muska bude bránit ukrajinské armádě využívat satelitní internetovou službu Starlink k ovládání bezpilotních letounů. Uvedla to prezidentka firmy Gwynne Shotwellová. Systém podle ní neměl nikdy sloužit jako zbraň. Kyjev firmu vyzval, aby přestala „vymýšlet, jak škodit“, zatímco se Ukrajina brání ruské agresi.
  11:40aktualizováno  17:23

„Víme, že je (ukrajinská) armáda používá ke komunikaci, a to je v pořádku,“ řekla novinářům Shotwellová. „Ale naším záměrem nikdy nebylo, aby se používaly k útočným účelům,“ poznamenala.

Použití Starlinku pro práci s bezpilotními letouny podle ní přesahuje rámec smlouvy, kterou společnost SpaceX uzavřela s ukrajinskou vládou. Dohoda se týkala humanitárních účelů, jako je poskytování širokopásmového internetu nemocnicím, bankám a rodinám zasaženým ruskou invazí, uvedla šéfka podniku.

„Je to rok, co se Ukrajina brání, a firmy by se měly rozhodnout, zda jsou na straně práva na svobodný život a na straně Ukrajiny – a pak nebudou vymýšlet, jak škodit – anebo jsou na straně Ruska a jeho ‚práva‘ vraždit a zabírat území,“ zareagoval Mychajlo Podoljak z ukrajinské prezidentské kanceláře na Twitteru. Vyzval SpaceX a prezidentku Shotwellovou, aby si vybraly konkrétní možnost.

Rusko tvrdí, že Ukrajina útočí na jejich území drony:

Musk bezprostředně po začátku ruské invaze zpřístupnil Ukrajině satelitní internetovou službu Starlink, která se ukázala jako užitečná nejen pro běžné občany zasažené výpadky klasických komunikačních sítí, ale také jako důležitá pro akceschopnost ukrajinské armády. Terminály Starlink na Ukrajinu dodala firma SpaceX a vlády některých západních zemí zaplatily další dodávky těchto zařízení do země, uvedl Reuters.

Ukrajina bezpilotní letouny účinně využívá – jednak pro zjišťování nepřátelských pozic, zaměřování palby a také na shazování bomb. „Existují věci, které můžeme udělat, abychom omezili jejich schopnost to dělat,“ uvedla Shotwellová s odkazem na využití Starlinku pro drony. Podrobnosti nesdělila.

Rusko se podle ní pokusilo rušit signály Starlinku v regionu, na což SpaceX reagoval vylepšením softwaru této služby. Koncem loňského roku nastaly na Ukrajině výpadky služeb Starlink, což SpaceX nevysvětlil.

Autoři: ,