Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Svět

Muž podezřelý ze střelby do průvodu v Highland Parku byl obviněn ze sedmi vražd

Místní policie a FBI vyšetřuje střelbu na průvod ke Dni nezávislosti ve městě Highland Park ve státě Illinois. (4. července 2022) foto: Brian CassellaAP

Mladík podezřelý ze střelby do průvodu v Highland Park nedaleko Chicaga na Den nezávislosti byl obviněn ze sedmi vražd. Podle agentury AP o tom informoval prokurátor Eric Rinehart. Podle něj se jedná teprve o první obvinění, následovat budou desítky dalších.
  8:15

„Pokud bude podezřelý z vražd usvědčen, čeká ho doživotní trest vězení bez možnosti podmíněného propuštění,“ řekl prokurátor.

Podezřelý jednadvacetiletý Robert E. Crimo III. by se měl ve středu poprvé objevit před soudem, informovala agentura Reuters. Rinehart prohlásil, že soudce požádá, aby byl obviněný ponechán ve vazbě bez možnosti kauce.

Při pondělní střelbě v Highland Parku zemřelo sedm lidí a dalších zhruba třicet utrpělo zranění. Robert E. Crimo III. podle úřadů vypálil ze střechy jedné z budov do davu více než 70 ran. Několik hodin po útoku unikal, později ale policisté obklíčili jeho dům a zadrželi ho.

Podle policie střelec útok plánoval několik týdnů a legálně si koupil pět zbraní, včetně vysoce výkonné pušky, kterou nakonec použil. Jeho motiv zatím není jasný.

Policisté se nicméně o útočníka zajímali dvakrát již v minulosti. Nejprve v dubnu 2019, kdy se pokusil spáchat sebevraždu. Tehdy mluvili s ním i s jeho rodiči, žádné kroky ale nepodnikli a Crimo se dostal do péče odborníků na duševní zdraví, uvedl mluvčí šerifa v Lake County Christopher Covelli.

Podruhé jeden ze členů rodiny v září stejného roku policii ohlásil, že Crimo má sbírku nožů a údajně říkal, že „všechny zabije“. „Policie tehdy z domu odvezla šestnáct nožů, dýku a meč,“ dodal Covelli s tím, že nicméně opět nebyl žádný důvod, proč mladíka zadržet.

Crimův obhájce Thomas Durkin, kterého agentura AP označuje za předního právníka se sídlem v Chicagu, uvedl, že se jeho klient hodlá proti všem obviněním odvolat.

Korespondent americké televize NewsNation Brian Entin se vypravil před dům útočníka, kde narazil na ženu spjatou s jeho rodinou. S reportérem se ale odmítla bavit.

Autoři: ,

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...