Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Střelba zkazila oslavy Super Bowlu v Kansasu, rány do davu přinesly smrt

Svět

  22:09aktualizováno  15. února 11:01
Při střelbě po oslavě nedělního vítězství amerických fotbalistů Kansas City Chiefs v Super Bowlu byl zabit jeden člověk a dalších 21 lidí utrpělo zranění. V souvislosti se střelbou byly zadrženy tři osoby.

Incident se odehrál na závěr slavnostního průvodu na parkovišti u nádraží Union Station, kde bylo pro hráče nachystané pódium, aby mohli slavit s fanoušky. Postřeleno bylo 22 osob včetně nejméně devíti dětí. Sedm osob je v ohrožení života, uvedla dříve policie.

Počty zraněných se podle vyjádření různých úřadů mírně rozcházejí. Patnáct lidí utrpělo zranění ohrožující život, uvedl velitel místního hasičského sboru Ross Grundyson. Nejméně 11 lidí, kteří byli zraněni při střelbě nebo následném zmatku, jsou podle něj děti ve věku šesti a více let.

Nemocnice Children’s Mercy potvrdila, že její zdravotníci ošetřují 11 dětí, z nichž má devět střelná zranění. Podle vyjádření personálu se očekává, že se všichni pacienti plně zotaví.

Policie zadržela tři podezřelé. Pomohlo jí při tom údajně i několik fanoušků, což však vrchní velitelka policie Kansas City Stacey Gravesová nepotvrdila. Uvedla pouze, že motiv střelby je stále předmětem vyšetřování a že byly zajištěny nespecifikované střelné zbraně. Policie si podle ní stále není jistá, zda byla oslava vítězství v Super Bowlu cílem útoku.

Střelbě podlehla rozhlasová moderátroka

Obětí střelby je rozhlasová moderátorka Lisa Lopezová-Galvanová, která pracovala pro stanici KKFI 90.1 FM, oznámil její zaměstnavatel na sociálních sítích. Zákonodárce z Missouri, který se se svou pětiletou dcerou zúčastnil slavnostního průvodu, řekl CNN, že mezi zraněnými bylo několik členů rodiny Lopezové-Galvanové.

„Je to obrovská tragédie. Nenapadlo mě, že něčeho takového se v Kansas City dočkáme,“ řekl starosta města Quinton Lucas s tím, že všichni hráči i další členové týmu Chiefs jsou v pořádku. Posléze to potvrdil i klub.

„Jsme hluboce zarmouceni tím, co se na konci oslav u Union Station stalo. Oběti, jejich rodiny a celé Kansas City je v našich srdcích,“ uvedl klub. „A můžeme potvrdit, že všichni hráči, trenéři, realizační tým i jejich rodiny jsou v pořádku,“ dodal.

„Modlím se za Kansas City,“ napsal na sociálních sítích hvězdný rozehrávač Patrick Mahomes, který v nedělním Super Bowlu dovedl Chiefs k vítězství 25:22 po prodloužení nad San Franciskem. Kansas City obhájilo loňský triumf, získalo čtvrtý titul a třetí za posledních pět let.

Americký prezident Joe Biden střelbu označil za „hluboký zásah do americké duše“. A současně vyzval občany, aby tlačili na kongres, a přiměli ho tak k zákazu útočných střelných zbraní s vysokokapacitními zásobníky.

„Dnešní události by nás měly zostudit, šokovat a přimět k činům. Na co čekáme? Kolik rodin musí být zničeno?“ prohlásil a připomněl, že středa byla také smutným výročím střelby na škole ve floridském Parklandu, při které v roce 2018 zemřelo 17 lidí.

Autoři: ,

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...