Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Pedofilního vraha dívek odsoudili až po 30 letech. Britská policie se omluvila

Odsouzený vrah a pedofil Russell Bishop, který byl v roce 2018 po třiceti letech konečně odsouzen za vraždy, které spáchal v 80. letech. Na snímku ze soudu v roce 1990 je s ním jeho přítelkyně Jennifer Johnsonová, která lhala o klíčových důkazech případu. foto: Profimedia.cz

Pedofilního vraha malých dívek odsoudili ve Velké Británii za jeho zločiny až v roce 2018. Tedy více než třicet let poté, co byl Russell Bishop na konci prvního soudního procesu zproštěn viny kvůli chybám ve vyšetřování. Policie se nyní oficiálně omluvila jak za svoje omyly, tak za neoprávněné stíhání otce jednoho z dětí.
  18:16

Devítileté školačky Nicolu Fellowsovou a Karen Hadawayovou znásilnil a uškrtil pachatel v roce 1986 v anglickém městě Brighton. Vraždy se staly známými jako „Babes in the Wood“, tedy děvčata v lese, podle stejnojmenné dětské knížky, informoval server Sky News.

Bishop byl zproštěn viny na konci prvního soudního procesu v prosinci 1987. K chybě vyšetřovatelů přispěly i lži pachatelovy bývalé přítelkyně Jennifer Johnsonové, která později skončila ve vězení za křivé svědectví. I díky osvobozujícímu rozsudku mohl svůj čin zopakovat. Unesl a uškrtil další sedmiletou dívku v údolí Devil’s Dyke v hrabství Sussex.

Vrchní vyšetřovatelka sussexské policie Jo Shinerová vedla interní přezkum na základě stížností, které podaly rodiny obětí po Bishopově odsouzení v roce 2018, tedy více než třicet let poté, co se původně dostal na svobodu. Po skončení přezkumu se s rodinami setkala a omluvila se za chyby jak ve vyšetřování, tak za neoprávněné zatčení otce jedné z obětí, Barrieho Fellowse.

Příbuzní prvních dvou obětí bojovali za spravedlnost více než třicet let, dokud nebyl Bishop v roce 2018 konečně uvězněn. Jeho opětovné stíhání bylo založeno na nových forenzních důkazech, které se povedlo získat až díky změně zákona. Ten umožnil pedofila znovu stíhat.

Berrie Fellows, který byl neoprávněně zatčen poté, co pedofil Russell Bishop znásilnil a uškrtil jeho dceru Nicolu. Její snímek drží v ruce.

Během druhého soudního procesu se Bishop snažil svalit podezření na dříve neoprávněně stíhaného otce Nicoly Fellowsové. V roce 2009 ho sussexská policie zatkla pro podezření ze sdílení nemravných fotek, policie ale nyní potvrdila, že neexistují žádné důkazy o tom, že by došlo k čemukoliv protiprávnímu. Policisté, kteří ho zatkli, také nevěděli, že kvůli stejnému obvinění ho vyšetřovala policie již v roce 1988 a již tehdy bylo zamítnuto.

Omluva

Poté, co se šéfka sussexské policie oběma rodinám omluvila, vydala i prohlášení, ve kterém označila vraždy Karen a Nicoly za strašlivé zločiny, které otřásly místní komunitou. „Dopad na komunitu však bledne ve srovnání s celoživotním dopadem, který tyto zločiny měly na rodiče a rodiny Karen a Nicoly,“ uvedla Shinerová.

Zvlášť se ještě omluvila Barriemu Fellowsovi za neoprávněné zatčení a za dopad, který to mělo na něj a jeho rodinu. „Barrie neměl být zatčen. Nebyly a nejsou žádné důkazy o tom, že by se čehokoliv dopustil,“ řekla.

I samotné rodiny vydaly po omluvě sussexské policie vlastní prohlášení. „Naše rodiny tuto dvojí omluvu velmi vítají. Pomůže nám to smířit se s věcmi, které jsme nikdy plně nepochopili. Stále je však nutné hledat odpovědi na otázky týkající se selhání v roce 1987. Oceňujeme otevřený způsob, jakým nám byla omluva doručena,“ uvedly.

Autor: