Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Své závazky určitě splníme

Svět

  21:46
Neslyšel jsem, že by některá země chtěla snížit kvůli finanční krizi svůj příspěvek na rozvojovou pomoc, uvedl pro LN Jan Kohout, náměstek ministra zahraničí, který se ve Štrasburku zúčastnil letošních Evropských dnů rozvoje.

Jan Kohout, náměstek ministra zahraničí. foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

LN: Letošní Dny rozvoje pořádá francouzské předsednictví. Česká republika bude šéfovat Unii hned po nich. Je pro nás těžké komunikovat s Afrikou? Francouzi to mají přece jen jednodušší, množství zemí je jejich bývalými koloniemi... Myslím si, že už od dob Emila Holuba Africe v zásadě rozumíme. Nevím tedy, jestli ona rozumí nám. Ale abych to nezlehčoval, zájem o Afriku je v českých zemích přítomný již celá desetiletí. Pokud to porovnám s ostatními zeměmi z našeho geografického prostoru, tak si myslím, že jsme dokonce i o krok dál. Snažíme se s africkými vůdci navazovat kontakty při mnoha různých příležitostech. První období koncentrace české zahraniční politiky především na euroatlantický prostor je již za námi, nyní se díváme dále. Právě na Afriku i jako potencionální obchodního, ekonomického partnera. 

LN: Naše předsednictví se uskuteční v době nejspíš stále probíhající finanční krize. Objevily se již informace, že některé země možná nebudou chtít tolik přispívat na rozvojovou pomoc, když mají samy ekonomické problémy...
Já jsem neslyšel o jediné zemi, která by oznámila, že zpochybňuje svůj závazek. Ani od maďarského kolegy nezaznělo, když jsme měli setkání Višegrádské čtyřky v Praze, že by chtěli ustoupit od toho, k čemu se zavázali. Přestože všichni víme, že zrovna Maďarsko má určité problémy. Čili v Evropské unii to nikdo nenaznačuje. Mně to přijde v tuto chvíli trochu jako malování čerta na zeď, nebo spekulace nebo dokonce i jako manipulace, která by měla vést k tomu, aby se znovu potvrdily závazky, nebo se ještě pro jistotu navýšily. Pokud jde o Českou republiku, my rozhodně chceme dostát svým závazkům a dostojíme jim. Nemůžeme čekat nějaká navýšení, to si myslím, že je nerealistické, ale určitě splníme to, co bylo slíbeno. 

LN: Česká republika má několik zemí, které považuje pro svou rozvojovou pomoc jako prioritní. Neuvažujeme o snížení jejich počtu? Mnohé země tvrdí, že je lepší soustředit se jen na pár států, než mít pomoc rozloženou do více regionů...
Poslední dobou dochází ke snižování počtu prioritních zemí a ten trend je evidentní téměř u všech. My jich máme osm. A diskutovat o nich budeme právě v příštím roce. Na Višegrádském setkání jsme se domluvili na tom, že všichni srovnáme naše aktivity v jednotlivých zemích, naše priority, zda by tam nemohlo dojít k lepší dělbě práce a podobně. Pokud jde o samotný počet, ten rozhodně neporoste. Ten počet osm je udržitelné maximum, aby to neztrácelo smysl, ale možná zde bude i snaha snížit to na menší počet. 

LN: Jaké jsou naše priority pro předsednictví v oblasti rozvojové pomoci?
V první řadě jsou to ty, které se týkají takzvané zděděné agendy a které mají vztah ke hlavním událostem týkajícím se rozvoje v tomto roce. Jde například o zářijovou konferenci v Accře, teď se bude konat zase konference k financování v Douha. Tam bylo a bude na nejvyšší úrovni něco řečeno a budou z toho vyplývat určité závazky. A jakým způsobem na ně bude reagovat Evropská unie, to je úkolem předsednické země.
Pak máme i vlastní priority. Je to zaprvé přístup ke zdrojům udržitelné energie na lokální úrovni. Zadruhé to, co nazýváme takzvanou východní dimenzí – tedy co bychom mohli dělat pro naše východní partnery v otázce rozvojové spolupráce. A třetí prioritou je good governance. Vycházíme z toho, že aby rozvojová spolupráce byla efektivní, je potřeba pro to vytvořit určité předpoklady v partnerských zemích. A demokracie, či ochrana lidských práv, to jsou instituty, které zajistí, aby rozvojová pomoc nebyla nějakým způsobem zpronevěřena. 

LN: Pokud jde právě o východní partnerství, zejména pro Gruzii je rozvojová pomoc nyní velmi potřebná. Některé ze zemí EU jsou ale poněkud zdrženlivější, chtěli by nejdříve nějaké politické řešení. Jak se k tomu staví Česká republika? My vycházíme z toho, že tím konfliktem utrpělo obrovské množství civilního obyvatelstva a že je potřeba skutečně Gruzii pomoci hned a ne to odkládat. Proto česká vláda reagovala tak jak reagovala a peníze přislíbila. Dokonce část, asi 20 milionů, bude využita do konce tohoto roku a dalších 40 milionů v příštím roce. Protože čekat na nějaká řešení politická nebo jakákoliv jiná znamená ve skutečnosti prohlubovat problémy, jak sociální tak ekonomické, které Gruzie má. Nelze čekat, je potřeba pomáhat.