Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svědkyně nehody: Kolem létaly utržené končetiny, všude byla krev

Svět

  7:57aktualizováno  18. září 9:43
WASHINGTON/PRAHA - Svědci leteckého neštěstí v nevadském městě Reno, které si v pátek vyžádalo devět mrtvých a více než 50 zraněných, situaci na místě havárie historického letadla přirovnávali k výbuchu bomby a hovořili o krveprolití, píše zpravodajský server MSNBC.

Letecká přehlídka (ilustrační foto) foto: ČTK

Při jiné letecké show v Západní Virginii v USA se v neděli zřítilo další letadlo, obětí je podle zatím kusých zpráv zřejmě jen pilot.

Letoun s čtyřiasedmdesátiletým pilotem se v pátek kolem 16:30 místního času zřítil do divácké zóny letecké show Reno Air Races a zanechal po sobě spoustu zkrvavených těl.

PSALI JSME O PÁDU LETADLA V BOLÍVII:

Po pádu letadla zahynulo sedm lidí včetně pilota, další dva lidé podlehli těžkým zraněním v nemocnici. Mluvčí první pomoci Stephanie Kruseová podle AP upřesnila, že z více než 50 zraněných jich bylo ještě 11 v kritickém stavu a 13 ve vážném, rovněž potenciálně ohrožujícím život. Dalších 28 lidí bylo zraněno lehce a nejsou v ohrožení života. Původně byla řeč celkem o 75 zraněných.

Při jiné letecké show v Západní Virginii v USA se v sobotu zřítilo další letadlo, obětí je podle zatím kusých zpráv zřejmě jen pilot, podle organizátorů na zemi nikdo neutrpěl zranění.

Letadlo spadlo přímo mezi diváky.

"Je to neštěstí obrovského rozsahu, pravděpodobně jedno z největších v této obci za desítky let," řekla Kruseová AP.

Úřady příčinu tragédie teprve vyšetřují, ale jeden z organizátorů show podle AP uvedl, že existují náznaky ukazující na technické problémy.

Pilot během závodu podle některých zdrojů vyslal nouzové volání, načež se zřítil. Letoun se nenadále ocitl mimo kontrolu a šel do vývrtky. Zdá se, že se rozpadl ještě před dopadem na zem. Stroj se zřítil jen několik metrů od zaplněné tribuny.

Na místě zůstali tři mrtví, desítky raněných.

Pilotem byl známý veterán, 74letý Jimmy Leeward. Podle médií byl velmi zkušený a těšil se dobrému zdraví. Havaroval s upraveným sportovním strojem, který vychází z legendárního bojového letounu z 2. světové války P-51 Mustang.

Pilota mnozí považují za hrdinu, protože se prý snažil letadlo odklonit od největšího shluku lidí.

Očití svědkové televizi CNN řekli, že letoun se zřítil na řadu sedadel před jednou z tribun. Tato místa byla vyhrazena mimo jiné pro organizátory akce.

Letoun těsně před pádem.

"Je to jak masakr, jako kdyby explodovala bomba," řekl místnímu deníku Reno Gazette očitý svědek Gerald Lent. Podle něj je všude kolem krev a utržené končetiny. "Viděla jsem části těl a neuvěřitelnou spoustu krve," potvrdila Maureen Higginsová, která show navštěvuje 16 let.

"Mluvím o ruce, noze. Přeživším chyběly kusy těl. Nepřeháním. Bylo to krveprolití, neuvěřitelné krveprolití," uvedla Higginsová, která seděla asi 30 metrů od místa nehody a viděla, jak muže před ní zasáhl úlomek z letadla do hlavy. Očití svědci nehodu přirovnávali k "hororovým scénám", všude prý byla spousta krve.

Rovněž televizní stanice ukázaly záběry zkrvavených těl, které zdravotníci odnášeli na nosítkách do sanitek a vrtulníků.

Leeward byl majitelem závodního týmu Leeward Air Ranch Racing Team. Absolvoval víc než 120 závodů a byl využíván jako kaskadérský pilot i ve filmu. Účinkoval například ve snímcích Amelia a Cloud Dancer.

Na slavných závodech už zemřely dvě desítky lidí

Letecký mítink na letišti u Rena je neslavnější akcí svého druhu na světě. Závody se konají každý rok v září a na místo lákají desetitisíce fanoušků letectví. Touha po rychlosti ale vede i ke smrtelným nehodám, dosud na závodech zahynuly téměř dvě desítky lidí, většinou pilotů.

Závodníci létají velmi nízko nad zemí a zatáčejí těsně kolem pylonů, které jsou vysoké jen 15 metrů. Okruh měří od pěti do 13,5 kilometru, nejdelší trasa je určena pro kategorii nazvanou Unlimited, která je nejpopulárnější.

Autoři: ,