Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Svět

Maďarsko chce schválit vstup Švédska do NATO. Obnovujeme důvěru, řekl Orbán

Koncem února by mohl maďarský parlament schválit žádost Švédska o vstup do Severoatlantické aliance. Prohlásil to maďarský premiér Viktor Orbán. (17. února 2024) foto: Reuters

Koncem února by mohl maďarský parlament schválit žádost Švédska o vstup do Severoatlantické aliance. V sobotu to prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán. Maďarsko je poslední zemí, která dosud švédskou žádost o členství v NATO neratifikovala.
  17:04aktualizováno  21:53

„Dobrou zprávou je, že náš spor se Švédskem bude již brzy vyřešen,“ uvedl předseda maďarské vlády. „Směřujeme k tomu, že na začátku jarního zasedacího období parlamentu budeme moci vstup Švédska do NATO ratifikovat,“ dodal.

Podle agentury Reuters by se maďarský parlament měl sejít 26. února. Orbán řekl, že společně se švédským premiérem Ulfem Kristerssonem podnikli kroky „k obnovení důvěry“ mezi oběma zeměmi. Jaké kroky to byly, ovšem neupřesnil.

Švédsko podalo žádost o vstup do aliance společně s Finskem v květnu 2022 v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Finsko se stalo členem NATO na začátku loňského dubna.

Švédský vstup do NATO vyžaduje souhlas všech 31 členských států. Dlouho bylo za největší překážku v procesu pokládáno Turecko, to ale připojení Švédska k NATO odsouhlasilo minulý měsíc.

Maďarský premiér Orbán, který na rozdíl od jiných představitelů aliančních zemí udržuje dobré vztahy s Ruskem, tvrdí, že vstup Švédska do NATO podporuje. Nicméně příslušný zákon je v maďarském parlamentu od poloviny roku 2022. Poslanci s ratifikací otálejí podle všeho i kvůli kritice od některých švédských politiků na adresu Budapešti, které se týkají zhoršování stavu demokracie v Maďarsku.

Podle Orbána se Nováková zachovala správně

Orbán ve svém sobotním projevu rovněž reagoval na skandál kolem sexuálního zneužívání, kvůli němuž před týdnem oznámila svou rezignaci prezidentka Katalín Nováková. Ta loni v dubnu omilostnila zástupce ředitele dětského domova, který nadřízenému pomáhal krýt jeho zneužívání deseti nezletilých chlapců.

Maďarský premiér označil rezignaci Novákové, která je jeho spojenkyní a členkou strany Fidesz, za „noční můru“. Zároveň ale podotkl, že se zachovala správně, a slíbil změnu příslušných zákonů. Podle Orbána není v případech zneužívání dětí prostor pro shovívavost.

Orbán a jeho strana Fidesz čelí největší krizi za 14 let, co jsou u moci, uvádí agentura Reuters. V pátek v Budapešti demonstrovaly kvůli kontroverzní prezidentské milosti desítky tisíc lidí.

Maďarský premiér, jehož vláda čelí výtkám Evropské unie kvůli své migrační politice a omezování svobody médií či práv komunity LGBT+, v dnešním projevu také prohlásil, že letošní rok by mohl v Evropě i jinde přinést změny. „Opravdu bychom si přáli, aby se Donald Trump vrátil jako prezident (Spojených států) a... nastolil mír tady ve východní polovině Evropy,“ řekl Orbán.

Autoři: ,