Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět oblétly obrázky kmene netknutého civilizací, podívejte se

Svět

  18:00
LONDÝN - Veškeré pochyby o tom, zda na Zemi ještě existují domorodé kmeny netknuté civilizací, vzaly minulý týden za své. Svět totiž oblétly nové letecké záběry izolovaného kmene Indiánů u brazilsko-peruánských hranic. Podle organizace Survival International na světě žije podobných komunit kolem stovky.

Vesnice Indiánů Yanomami.

Původně se myslelo, že brazilští Indiáni Yanomami přišli do kontaktu s civilizací nejpozději na sklonku 20. století. Téměř pětina z nich tehdy zemřela na nemoci, které do oblasti zavlekli ilegální zlatokopové. Podle Survival ale na severu Brazílie dosud žije skupina těchto Indiánů, kteří jsou civilizací netknutí.

Lidem z kmene Moxatetéu, kteří žijí v izolovaném parku Yanomani, teď hrozí stejné riziko. "Lidé Moxatetéu skutečně existují, prázdná místa v parku nejsou zdaleka tak prázdná, jak se myslelo", řekl britskému deníku The Independent José Carlos Meirelles z brazilského institutu na ochranu Indiánů.


Kmen Moxatetéu je jedním asi ze stovky kmenů žijících mimo náš globalizovaný svět. Celkový počet a velikost podobných komunit je ale těžké určit. Podle odhadů žije v brazilském pralese okolo sedmdesáti takových kmenů, v Peru okolo patnácti. Odhadnout kolik jich obývá Papuu-Novou Guineu a oblast thajsko-barmských hranic je složité kvůli nepropustnému terénu a vojenské přítomnosti, která vstupu do některých oblastí zabraňuje.

Izolace způsobila náchylnost k nemocem
"Tento důkaz vyvrací teorie, že existenci takových komunit  si vymysleli environmentalisté, aby mohli bránit těžařským společnostem v těžbě dřeva. Fotografie kmene Moxatetéu budou mocným nástrojem pro ty, kteří bdí nad tím, aby hranice izolovaných teritorií byly dodržovány", dodala Watsonová.