Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

„Můžeme si tykat, prosím?“ Švýcaři si chtějí vypracovat přátelskou atmosféru, některým hostům to ale vadí

„Můžu ti něco ukázat?“ zní obchodem se sportovními potřebami. „Už sis vybrala?“ dotazuje se číšník ženy v restauraci. Zdá se vám na tom něco zvláštního? Ano, jde o tykání. Ve švýcarském městečku Lenzerheide v kantonu Graubünden na jihovýchodě země je však běžné.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
AJ

V angličtině se dříve také rozlišovalo týkání (thou/ty) a vykání (you/vy). V angličtině tykání vpodstatě zcela vymizelo a proto se ve druhé osobě nerozlišuje jednotné a množné číslo. Dnes je slovo “thou” archaismus a můžeme se s ním setkat například v anglických biblických textech (“thou shall not kill”/“nezabiješ”).

Lidem s dobrou znalostí angličtiny tedy můžete vysvětlit rozdíl mezi tykáním a vykáním na tomto příkladu, jinak je asi nejjednodušší to vysvětlit, jak už bylo zmíněno, jako rozdíl mezi formálním a neformálním vyjadřováním.

Může být dobré taky zamyslet se jak vykání vůbec vzniklo. Ve formálním prostředí se setkáváme se situací, kdy člověk se kterým komunikujeme nemusí mluvit pouze sám za sebe nýbrž za skupinu lidí a vykáním uznáváme autoritu této osoby. To vysvětluje i používání majestátního plurálu, kdy o sobě panovník mluví jako “my” jelikož mluví i za své poddané.

0 0
možnosti
VP

Anglické "you" neznamená "ty", ale "vy". Ve starší anglické literatuře, např. v anglických překladech Bible nebo v Knize džunglí apod. se ještě používá i tykání, které už ale v dnešní angličtině zcela vymizelo. Angličan tedy všem (snad kromě Boha) vyká a nikoliv tyká.

5 0
možnosti
AN

A19l73e12n10a 34N96o81v39a

25. 2. 2023 16:38

V Cesku je take tykani vnimano lacine a dava se tim najevo nulovy respekt neli primo pohrdani. Tak to je bylo a bude. Ze se v nejakem kantonu ve Svycarsku nudi neznamena ze to je tak vsude.

7 1
možnosti