Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Muž v obchodním domě v Sydney ubodal šest lidí. Policie ho zastřelila

Svět

  10:10aktualizováno  16:55
Po sobotním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo šest lidí. Několik dalších osob, včetně devítiměsíčního dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie uvedla, že na místě nenašla nic, co by vypovídalo o motivu útočníka. Útok podle ní pravděpodobně nesouvisel s terorismem.

Australská policie zahájila operaci v nákupním centru Westfield Bondi Junction v sobotu odpoledne místního času (ráno SELČ) poté, co obdržela zprávy o útoku nožem.

Záchranné služby na místě evakuovaly stovky lidí. Server News.com.au uvedl, že po rušném obchodním domě poblíž pláže Bondi Beach pobíhal muž ozbrojený nožem a pobodal několik lidí, než ho policie zastřelila.

Policie později potvrdila šest mrtvých. Pět lidí - čtyři ženy a jeden muž - zemřelo na místě, šestá žena, matka devítiměsíčního poraněného kojence, svým zraněním podlehla v nemocnici. Dítě podstoupilo operaci.

V obchodním centru začal útočit nožem jeden člověk, který napadl devět lidí, než ho zastřelila policistka, řekl novinářům zástupce policejního komisaře Anthony Cooke. Dodal, že podezřelý jednal sám a „nehrozí žádné další nebezpečí“. Policie zatím neoznámila totožnost útočníka, uvedla ale, že se jednalo o 40letého muže, který jí byl znám z dřívějška.

„První myšlenky všech Australanů jsou se zasaženými a jejich blízkými,“ napsal na sociální síti X premiér Anthony Albanese. „Soucítíme se zraněnými a děkujeme těm, kteří o ně pečují, i našim statečným policistům a záchranářům,“ dodal.

Útočníka zastřelila policistka, která se zrovna nacházela poblíž, a po zprávách o útoku ho začala sledovat. Zbraň použila ve chvíli, kdy se k ní muž otočil a zvedl na ní nůž. Její statečnost ocenil australský premiér.

„Je to jistě hrdinka. Není pochyb o tom, že svým jednáním zachránila životy. A je to připomínka toho, že lidé, kteří nosí (uniformu), jsou lidé, kteří spěchají vstříc nebezpečí, nikoliv pryč od něj,“ řekl Albanese.

Záchrana pobodaného kojence

Jeden z evakuovaných z obchodního domu Westfield Bondi Junction sdělil serveru 9 News, že viděl údajného útočníka s „pěkně velkou čepelí“. „Všichni začali utíkat ke konci budovy,“ řekl muž, který se představil jako Jason.

Tvrdil, že později byl svědkem toho, jak policie údajného útočníka zastřelila. Na sociální síti X se rovněž šířily snímky zachycující údajného útočníka po smrti.

Lidé pohybující se v ulicích u nákupního centra dříve uvedli, že mezi pobodanými jsou i matka s malým dítětem. Jeden z mužů, se kterým hovořil server 9 News, tvrdil, že se ostatní nakupující snažili pomoci pobodané matce a jejímu miminku. Muž uvedl, že kojence držel, a spolu s dalšími lidmi se snažili stlačit jeho rány. Ostatní se podle něj snažili ošetřit matku, která krvácela výrazněji.

Na místě zasahovaly desítky policejních aut a sanitek, zatímco jim nad hlavou kroužily policejní vrtulníky. Na videích, které se šíří na sociálních sítích, je vidět, jak nakupující běželi přes skleněný most spojující mamutí nákupní centrum. Někteří vybíhali z rušného komplexu s křikem a pláčem, jiní se podle australských médií zamykali na toaletách centra.

„Byl jsem se ženou v šoku“, řekl král Karel III.

Britský král Karel III., který je zároveň hlavou státu v Austrálii, uvedl, že je zděšen nesmyslným útokem, při kterém v nákupním centru v Sydney zemřelo šest lidí, včetně matky devítiměsíčního dítěte. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na Buckinghamský palác.

„Moje žena (královna Camilla) a já jsme byli šokováni a zděšeni, když jsme se dozvěděli o tragickém útoku nožem“ v Sydney, uvedl Karel. Dodal, že „v myšlenkách je s rodinami a blízkými těch, kteří byli při tomto nesmyslném útoku brutálně zabiti“.

Princ a princezna z Walesu uvedli, že jsou „šokováni a zarmouceni strašnými událostmi v Sydney“. „V myšlenkách jsme se všemi zasaženými, včetně blízkých obětí,“ uvedli William a Catherine na sociální síti X. Dvojice dále vyjádřila uznání „hrdinným záchranářům, kteří riskovali vlastní životy, aby zachránili ostatní“.

Autoři: ,