Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Asadova manželka má leukémii. Dřív se léčila z rakoviny prsu

Syrská první dáma Asma Asadová se dívá na svého muže, prezidenta Bašára Asada. (26. května 2021) foto: ČTK

Syrská první dáma Asma Asadová má leukémii. V úterý to uvedla kancelář syrského prezidenta Bašára Asada. Oznámení přichází téměř pět let poté, co se diktátorova manželka plně zotavila z rakoviny prsu.
  11:09

„První dámě Asmě Asadové byla diagnostikována leukémie,“ oznámila prezidentská kancelář. Dodala, že osmačtyřicetiletá manželka syrského prezidenta podstoupí léčbu, během níž nebude vystupovat na veřejnosti.

V srpnu 2019 Asadová oznámila, že se plně zotavila z rakoviny prsu, která byla objevena v raném stadiu.

Od propuknutí války v Sýrii v roce 2011 se bývalá investiční bankéřka narozená v Londýně ujala charitativní činnosti a setkávala se s rodinami zabitých vojáků.

Zároveň se stala trnem v oku opozičním aktivistům, podle nichž nese spoluvinu na zvěrstvech spáchaných Asadovou vládou v průběhu války. Asadová vede nevládní organizaci Syria Trust for Development, jež zastřešuje mnoho humanitárních a rozvojových operací v Sýrii.

V loňském roce doprovázela svého manžela na návštěvě Spojených arabských emirátů, což byla její první známá oficiální zahraniční cesta s ním od roku 2011. Během cesty, která byla vnímána jako veřejný signál její rostoucí role ve veřejných záležitostech, se setkala s matkou tamního prezidenta.

Autoři: ,