Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Svět

Tajfun Rai si na Filipínách vyžádal 375 obětí na životech, stále jsou desítky pohřešovaných

Následky tajfunu na Filipínách. foto: čtk/ap

Tajfun Rai, který minulý týden zasáhl Filipíny, připravil podle nové bilance o život 375 lidí. Informovala o tom v pondělí agentura AFP s odvoláním na filipínskou policii. Dosavadní zprávy hovořily o 208 mrtvých. Zraněno bylo dalších asi 500 osob a 56 se jich pohřešuje, dodala policie.
  13:38aktualizováno  13:48

Rai je nejsilnější bouří, která letos postihla souostroví na jihovýchodě Asie. Domovy a přímořská letoviska muselo podle aktualizovaných údajů opustit více než 380 000 lidí. Záchranné práce pokračují. Letecké snímky zveřejněné armádou ukázaly rozsáhlé škody v místech, která tajfun zasáhl.

Bouře strhávala střechy, vyvracela stromy a sloupy elektrického vedení, bořila dřevěné domy a zaplavovala vesnice. Připomínala dosud nejničivější supertajfun Haiyan, který souostroví zdevastoval v roce 2013. V důsledku jeho řádění zemřelo více než 7300 lidí a přes čtyři miliony musely opustit své domovy.

Jedním z ostrovů, které Rai zasáhl nejvíce, je Bohol, kde zemřelo nejméně 94 lidí. Na svém facebookovém účtu to uvedl guvernér provincie Arthur Yap.

Když tajfun ve čtvrtek dorazil na pevninu, dosahoval jeho vítr rychlosti 195 kilometrů a v nárazech až 270 kilometrů za hodinu. V pátek mírně zeslábl, přičemž stále dosahoval rychlosti 155 kilometrů za hodinu. V sobotu se živel přesunul nad Jihočínské moře.

Na Filipínách ročně udeří v průměru dvacet tropických bouří, které způsobují záplavy a sesuvy půdy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!