Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

Bojovník Tálibánu hlídá místo zásahu proti radikálům z odnože Islámského státu v Afghánistánu. (18. listopadu 2021) foto: Profimedia.cz

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři španělské turisty a tři Afghánce, uvedlo afghánské ministerstvo vnitra, které cituje agentura Reuters. Při útoku utrpěli zranění čtyři další cizinci a čtyři Afghánci. Afghánské ministerstvo vnitra dodalo, že po incidentu byly zadrženy čtyři osoby.
  18:30

Úřady v moci Tálibánu také oznámily, že všechna mrtvá těla převezla do hlavního města Kábulu. Po turistech začali ozbrojenci střílet když se procházeli po místní tržnici. Důvod střelby ale není znám. Není ani jasné, zda útočníci patřili k některé z místních ozbrojených skupin.

„Všechna mrtvá těla byla převezena do Kábulu a stejně tak i zranění. Mezi mrtvými i zraněnými jsou ženy,“ řekl agentuře AFP mluvčí ministerstva vnitra Abdul Mateen Qani.

Podle anglického zpravodajského webu Al Jazeera Qani měl i přiznat, že zraněných je celkem osm a čtyři z nich jsou cizinci. Původem z Norska, Austrálie, Litvy a Španělska.

Mluvčí španělského ministerstva zahraničí později uvedl, že španělská diplomacie aktivovala své konzulární prostředky a těla mrtvých Španělů předá Tálibán pověřeným úřadům. Podle deníku The New York Times (NYT) jde o první smrtelný útok na zahraniční turisty od převzetí moci ze strany Tálibánu v roce 2021.

Turistické lákadlo na seznamu UNESCO

V Bámjánu stály dvě sochy Buddhů, které byly v době svého vzniku největší na světě. Tálibán je v roce 2001 nechal kvůli nenávisti ke všemu neislámskému vyhodit do povětří.

Ve stejné provincii se nachází Národní park Bande Amír, který je zapsán na seznamu UNESCO. Jde o kaskádu jezer na pouštní řece, jejichž azurově modrá voda kontrastuje s rudou barvou okolních skal. Každý rok ho navštíví tisíce lidí.

Vláda Tálibánu se podle NYT v poslední době snaží oživit zahraniční cestovní ruch v zemi. Za tímto účelem vytvořila i turistickou centrálu, která má pomoci budovat zázemí pro návštěvníky. Vládní představitelé se snaží přesvědčit cestovní kanceláře, že v zemi panuje bezpečí, a to navzdory útokům, které v Afghánistánu páchá místní odnož teroristické organizace Islámský stát (IS).

30. srpna 2021

Autoři: ,