Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Svět

Čína nad Tchaj-wan vyslala osm balónů. Součást psychologické války, míní ostrov

Čínský špionážní balón nad USA foto: Reuters

Tchajwanská armáda během uplynulých 24 hodin zaznamenala v blízkosti ostrovní země rekordních osm balonů z Číny, z toho dva v pátek nad severní částí ostrova. Oznámilo to v sobotu tchajwanské ministerstvo obrany. Přesný účel létajících objektů je nejasný. Může se jednat o nástroj špionáže.
  15:41

Létající objekty podle armády dosáhly výšky od zhruba 4 500 do 11 500 metrů. Tchaj-wan sleduje pohyb létajících objektů od prosince systematickými měřeními. Jejich přesný účel není jasný.

Tchaj-wan je považuje za součást psychologické války Číny, která ostrovní zemi s demokratickou vládou po desetiletí považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Čína Tchaj-wanu hrozí vojenským zásahem, pokud oficiálně vyhlásí nezávislost.

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že Tchaj-pej bude situaci pozorovat a přiměřeně reagovat.

Čínský prezident Si Ťin-pching naposledy v novoročním projevu prohlásil, že Tchaj-wan a Čína se „s jistotou“ opět sjednotí, připomíná DPA.

Před rokem čínský balon letěl i nad Spojenými státy a americká armáda ho sestřelila. Vláda USA tehdy Čínu obvinila, že balon používá pro špionážní účely. Peking naopak tvrdil, že jde o balon pro meteorologická měření. Loni v červnu americké ministerstvo obrany oznámilo, že balon pravděpodobně nezískal žádná data.

Americká armáda v loňském roce sestřelila čínský špionážní balón:

6. února 2023

Autoři: ,

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...